Bursa
Açık
20°

Kısa çalışma ve ücretsiz izin ödemeleri sona erecek mi?

EKONOMİ , 30 Mayıs 2020 Cumartesi, 15:16

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, pandemi döneminde kısa çalışma ve ücretsiz izin aylıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Erdursun, 3 ay olarak planlanan ödeneklerin normalleşme süreci içinde 2 ay ile sınırlı kalabileceğini vurguladı.

Kısa çalışma ve ücretsiz izin ödemeleri sona erecek mi?

Corona virüs nedeniyle bazı işyerleri kapatıldı, ekonomi küresel olarak yavaşladı, bundan da irili ufaklı tüm iş yerleri olumsuz etkilendi. Hükümet de zora giren işletmelere kısa çalışma desteği sağladı ve birçok işçinin kısa çalışma ödeneği ya da ücretsiz izin aylığı alabilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptı. Üç aylık olarak planlanan sürecin, günlük hayatın normale dönme aşamasında yeniden ele alınması bekleniyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin aylıkları hakkında bilgilendirme yaptı.

Erdursun, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin aylığında ödeme takviminin yeniden ele alınabilineceğini vurguladı.

KISA ÇALIŞMA VE ÜCRETSİZ İZİN AYLIKLARI

Erdursun, 5 Haziran'da yapılacak olan kısa çalışma ödeneği ve 8 Haziran'da gerçekleştirilecek ücretsiz izin aylığı hakkında şunları söyledi:

"Kısa çalışma ödeneği mart ayında itibaren başladı. İşverenler müracatta bulundular. Mart ayı ve nisan ayı ödeneğini alanlar oldu. Şartları uygun olmayıp, kısa çalışma ödeneğini hak etmeyen kişiler içinde işveren ücretsiz izin aylığı müracaatlarında bulundu. Bundan yararlanıp, alanlar oldu. Ancak gelen maillere göre, hala alamayanlar da mevcut. Kısa çalışma ödeneği mart ayında başlamıştı. Mart ve Nisan ayının ödemeleri başvuran çoğu kişiye yapıldı. Mayıs ayının kısa çalışma ödeneği ise Haziran ayının 5'de yapılacak. Ücretsiz izin aylığı ise Haziran ayının 8'de gerçekleştirilecek.

Ücretsiz izin aylığı 17 Nisan'da başladığı için sadece Nisan ayında 14 günlük, yani 545 lira gibi bir para alabilenler aldı. Mayıs ayında ise bin 168 lira alabilecek. Hiç para almayanlar ise nisan ayından 14 günlük, Mayıs ayından da 30 günlük parasını almış olacaklar. Ücretsiz izin aylığı için işverenim benim adıma başvurmuş ama şu ana kadar cebime hiç para girmedi diyenlerin alacakları para 8 Haziran'da bin 713 lira.

ÜCRETSİZ İZİN AYLIĞI 2 AYLA SINIRLI KALABİLİR

Ücretsiz izin aylığının bitmesi ise 17 Nisan'dan sonra 3 aylık yani 17 Temmuz'a kadar çalışma olmayacak ise para alacaklardı ama görülen o ki, 17 Temmuz'a kadar bütün iş yerleri açılacak. Bu neyi doğurucak? Aslında 3 aylık olarak söylenen ücretsiz izin aylığı Haziran'ın 15'de hemen hemen her yeri açılacak gibi göründüğünden 2 aylık süreyle ücretsiz izin aylığı alınabilecek.

Çünkü iş yeri açıldığında işe başlayan kişi artık ne kısa çalışma ödeneği alabilir ne de ücretsiz izin aylığı alabilir. Alıyorsa da işverenlerden bu paralar geri tahsil edilir."