Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
9.8°

Kısa Çalışma Ödeneğine başvuracaklar dikkat!

EKONOMİ , 24 Mart 2020 Salı, 22:26

enBursa.com yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Kısa Çalışma Ödeneği hakkında dikkat edilmesi gereken detayları anlattı.

Kısa Çalışma Ödeneğine başvuracaklar dikkat!

Dünyayı etkisini altına alan Koronavirüsün Türkiye'de de ortaya çıkmasıyla birlikte hükümet tarafından bazı önlemler alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketiyle birlikte Kısa Çalışma Ödeneği en çok merak edilen konulardan biri oldu.

Erdoğan'ın açıkladığı pakette, "Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandıracağız. Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız." ifadeleri yer almıştı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

enBursa.com yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, vatandaşların dikkat etmesi gerektiği konu başlıklarıyla ilgili bilgilendirme yayınladı.

Erdursun, Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu nasıl yapılır? Ödenek formunda nelere dikkat edilmeli? Ödeneğe kaç kişi başvuracak? Ücret başvuranların hesaplarına ne kadar sürede yatar? Nasıl bir yol izlenmeli?" sorularına yanıt verdi.