Bursa
Çok Bulutlu
21.4°

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar nasıl emekli olacak?

EKONOMİ , 02 Eylül 2020 Çarşamba, 11:31

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar prim günlerini nasıl dolduracak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlara borçlanma hakkı çıktı" diyerek detaylarını enBursa.com'a anlattı.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar nasıl emekli olacak?

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs çalışma hayatında da etkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren kısa çalışma ödeneği akıllara bir çok soruyu beraberinde getirdi.

En çok sorulan sorulardan kısa çalışma ödeneği sırasında nasıl emekli olabilirim?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun kısa çalışma ödeneğinden yararlananlara borçlanma hakkı çıktı diyerek detaylarını enBursa.com'a anlattı.

Erdursun: "Kısa çalışma ödeneği az gün ya da 10 gün çalışanlar, 20 gün eksiği olanlar 30 gün eksiği olanlar hiç işe gitmeyenler nasıl emekli olabilirler? Emekli olamıyorlar diye bir çok haber yapıldı. Çalışma Bakanı sosyal medyasından paylaştı. Borçlanma hakkı verildi. Çok söylemiştim borçlanma hakkı verilmelidir diye ve kısa çalışma ödeneği sürede prim günleri yatırılmayan sıfır gün olarak ve emeklilikte prim günü eksik olup primlerini tamamlamak isteyenlerinde borçlanma hakları doğdu. Bu durumda olan kişiler sosyal güvenlik kurumuna gidip örneğin ben 3 aydır kısa çalışma ödeneği alıyorum. Çalışmıyorum. Sıfır gün olarak geçiyor deyip o günlerin parasını verip günlerini satın alabilecekler ve emekli olabilmek için günlerini, bu şekilde tamamlayabilecekler. Olumlu bir haber bu ama burada da hem işçi hem iş vereden değil de sadece işçi hisselerini ödemeleri gerekiyordu. Şu anda brüt rakamın yüzde 32'si kadar bir rakam ödeyecekler. Aslında brüt rakamın yüzde 14 gibi bir rakam olmalıydı. Bu rakam biraz fazla. Şunu da söyleyebilirsiniz şimdi çalışmıyordu bu kişi 1561 lira para alıyordu gidip borçlanacak ve aylık 950 lira verecek. Bu rakam da biraz yüksek oldu." diye konuştu.