Bursa
Çok Bulutlu
17.1°

Kısa Çalışma Ödeneği hakkında kritik detaylar!

EKONOMİ , 02 Nisan 2020 Perşembe, 18:17

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilinmesi gereken detayları anlattı.

Kısa Çalışma Ödeneği hakkında kritik detaylar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu 'İstikrar Kalkanı Paketi' ile tekrardan gündemimize oturan Kısa Çalışma Ödeneği hakkında vatandaşların dikkat etmesi gereken birçok nokta var.

enBursa.com yazarı ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanabilir, kimler yararlanamaz, kısa çalışma ödeneği miktarı ne kadardır, kaç ay süreyle iş verenler müracaatta bulunduktan sonra çalışanlar yaralanacak konularında merak edilenleri yanıtladı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Bu ödenek hakkında bilinmesi gerekenleri anlatan Erdursun, "Kısa Çalışma Ödeneği'nden işverenlerin müracaatları sonucunda çalışanların son 3 yılda toplamda 450 günleri varsa 60 gündür bir iş verene bağlı olarak çalışıyorsa kısa çalışma ödeneği için işverenler müracaatta bulunduktan sonra takip eden ayın 5'inden 5'ine, toplamda 3 ay kadar kısa çalışma ödeneği ödenecek. Tabi Kısa Çalışma Ödeneği konusunda bilinmesi gerekenler var.çünkü iş yerleri genelge ile kapandı, bazı iş yerleri genelge dışında kendileri iş yerini kapattılar ya da çalışmaya son verdiler. Bu süre içerisinde çalışanların ilk 1 haftalık ücretlerinin yarısını iş veren verecek ama sosyal güvenlik kurumuna bu 7 günlük süre tam olarak bildirilecek. Daha sonra iş durduktan sonra ilk hafta yarım ücretini isterlerse işverenler tam ücrette verebilir. Ama kanunda yarım ücret olarak geçiyor. o yarım ücret verildikten sonra yani 1 hafta geçtikten sonra kısa çalışma ödeneği başlamış olacak. Yani müracaat tarihi itibariyle bir ödeme söz konusu olmayacak.1 haftaya dikkat edilmesi gerekiyor." dedi.

'BU DÖNEMDE PRİM YATIRILMAYACAK'

Ödenek başvurusunun ardından dikkat edilmesi gerekenleri açıklayan Özgür Erdursun, "Kısa çalışma yapılan dönemde prim yatırılmayacak.kısa çalışma için müracaatta bulunuldu, takip eden ayla aylık prim bildirgesi hazırlanırken tam olarak tam çalışmış gibi sigorta prim günleri eksik kalmasın, bunuda işveren olarak olarak ben ödeyeyim derseniz bu sefer kısa çalışma ödeneğini yanınızda çalışanlar hak etmezler. Bu nedenle bu çok önemli bir konudur. Kısa çalışma yapılan dönemlerde prim yatırılması durumunda prim yatırılan döneme kısa çalışma ödeneği ödenmez. Bu konuyu yanınızda çalışan işçilere de bildirmeniz gerekiyor. Çünkü aksi halde emekliliğine kısa süre kalan, 30-40-50 gün kalan kişiler primler yatırılıp emekli olacağını düşünmesinler. O dönemlerde primler yatırılmayacak. Burada kısa çalışma ilgili eksik günlerin kodu, "18 kod" ile belirtilecek. Bu kodda çok önemli, kısa çalışma kodudur "Kod 18". Bu kod yanlış bildirilirse yanınızda çalışan işçileriniz yine Kısa Çalışma Ödeneği alamaz. Bu nedenle de kısa çalışma da kod 18'e dikkat edilmesi gerekir." uyarısında bulundu.

'ÖDEMELERDE BİR MİKTAR EKSİK ÇIKARSA NEDEN EKSİK DEMEYİN'

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, "Kısa Çalışma Ödeneği'ni hak eden kişiye kısa çalışmada brüt ücretinin AGİ hariç %40'ı (AGİ'yi burada hiç devreye sokmuyoruz.çünkü kısa çalışılmada çalışılmayan gün sıfır olacağı için vergi de söz konusu olmayacak. Ayrıca AGİ almayacaklar. Yani asgari ücreti 2324 lira olarak düşünmemeniz gerekir.asgari ücretin brüt rakamı 2943, net rakama göre hesap yapmanız gerekiyor.) diyelimki 1 haftalık süre bitti, kısa çalışmanın günü başladı. O günden sonra ulusal bayram, hafta tatilleri ile ilgili ödemeler de yine belli bir oranda yüzde 60 İŞKUR, yüzde 40'ını da işveren tarafından ödenmesi gerekecek. Bu da önemli ve bilinmesi gereken konulardan bir tanesi. kısa çalışma, ulusal bayram,genel tatil günlerine, hafta sonuna denk geldiğinde. Yani pazar günü tatil, 6 günlük bir süre için hesaplama yapılacak, o 1 günlük süreler için yani haftada 4 günlük bir süre için de hafta tatillerinde de ödemeler bir kısmını yine çalışma bakanlığına bağlı olarak İŞKUR, bir kısmını da iş veren tarafından ödenmesi gerekecek. Ödemelerde bir miktar eksik çıkarsa eğer bu rakam neden eksik demeyin, hesaplamalar bu şekilde olacak." şeklinde konuştu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALAN İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR Mİ?

Erdursun, "Kısa Çalışma Ödeneği uygun görülen kişilere kısa çalışma ödeneği başlama tarihinde işsizlik ödeneğini hak kazanmak için fesih nedeni haricindeki gerekli şartları taşıyanlara ödeme yapılıyor, bunu söyledik. Ama burada da biraz tolerans tanındı. İşsizlik sigortasından yararlanmak isteyen son 3 yılda 600 gün, son 120 gün bir iş verene bağlı olması gerekiyordu ama burada 450 gün ve 60 güne düşürüldü.çalışanlar kısa çalışma ödeneğini aldılar, bu süre bittikten 1-2 ay sonra işten ayrıldılar. İşsizlik maaşını hak edecek bir durumda ise işsizlik maaşını yine alabilir. İşsizlik maaşını sadece kısa çalışma ödeneğini kaç ay aldıysa işsizlik maaşını kaç ay alacaksa o süreden mahsup edilip kalan sürenin işsizlik maaşını alabilir. Daha önceden işsizlik maaşını aldıysa ve işsizlik maaşı süresi bittiyse şimdi çalışmaya başladıysa, yine kısa çalışma ödeneğinden de yararlanabilir." dedi.

'İŞÇİYİ İŞTEN ÇIKARTMAMANIZ GEREKİYOR'

Özgür Erdursun, "Burada en çok merak edilen konulardan bir tanesi, işçiyi işten çıkartmamanız gerekiyor. Bu sürede siz herhangi bir nedenle işçiyi işten çıkartırsanız ya da işçi alırsanız 10 gün içerisinde yazılı bir şekilde nedenleriyle birlikte İŞKUR'a bilgi vermeniz gerekiyor. İşten çıkışlar işten girişlerin nedenleri 10 gün içerisinde İŞKUR'a bildirilmesi gerekiyor. Bu da çok önemli maddelerden bir tanesi. işveren tarafından yapılacak olan eksik veya hatalı bildirimlerden kaynaklanan fazla ödemeler yasal faiziyle beraber geri istenir. bildirimlerin tam olması gerekiyor." uyarısında bulundu.

'6 İŞ GÜNÜ ÖNCE YAZILI OLARAK BİLDİRİLMESİ GEREKİYOR'

Bazı maddelere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Erdursun, "Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanmak, kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin çalışma sürelerine ait kayıtlarının tutulması ve istenmesi halinde bunların yetkili kuruma götürüp ibraz edilmesi gerekiyor. Normalde kısa çalışma ödeneğinde denetim yapılması gerekirdi. O iş yerinde gerekli belgelerle gerçekten kısa çalışma var mı yok mu diye denetlenmesi gerekiyordu ama bu süreçte bir denetim söz konusu olmayacak ama denetimin söz konusu olmaması da bu evrakların, belgelerin hiç olmaması anlamına gelmez. İsterse iş yerini yine İŞKUR, bu denetimi yapabilir. gerekli evrakları da isteyebilir. İlan edilen süreden önce normal faaliyete başlanılması halinde, kısa çalışma erken sona erdirilmesi halinde durumun kuruma, İŞKUR'a, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı sendikaya veya işçilere 6 iş günü önce yazılı olarak bildirilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz bizde yasal olarak işverenlerin bildirimlerini 6 günlük bir süre çok önemlidir." dedi.

'İŞVERENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKİYOR'

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "Kısa Çalışma Ödeneği alanların, kısa çalışma yapılan iş yerinden ayrılması, işten çıkış, yemekliliği gelmişse yaşlılık maaşı almaya başlaması,herhangi bir sebeple silah altına alınması veya herhangi bir kurumdan doğan çalışma önemi nedeniyle iş yerinden ayrılması veya geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması halinde bu durumun derhal İŞKUR'a bildirilmesi gerekiyor. Bunların atlanılaması gerekiyor. Burada yasal yaptırımlarıda var. bu kişiler aylık bir miktar kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak ama sadece ben bir başvuruda bulundum bu kişide gidecek 1-2-3 ay boyunca yararlanacak denilmiyor. İşe girişler, çıkışlar, emeklilik, diğer durumlarda İŞKUR'a gerekli bildirimlerin yapılması gerekiyor. Burada sorumlulukta işverene ait. iş verenlerinde bunlara dikkat etmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

'TAM PARA ALMIŞ GİBİ PRİMİNİ YATIRMANIZ GEREKİYOR'

"Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili tam anlamıyla, misal ayın 19'a kadar çalışıldı, 19'unda genelge ile kapatıldı. 20-21-22-23-24-25-26'sına kadar ki sürenin ücretini yarım gün işveren ödeyecek, 26'sınran sonra 27-28-29-30 ay sonuna kadar ki sürenin sadece o ay içerisinde 4 günlük sürenin parasını çalışanlar alacak. Ben 19'unda başladım 11 günlük parayı İŞKUR kısa çalışma ödeneği olarak çalışana verecek diye de düşünmemek gerekiyor. ilk 1 hafta, 7 günlük süre içerisinde işverenin ücretinin yarısını ödemesi gerekiyor ama bildirimleri tam olarak yapması gerekiyor. O 7 günlük süre içerisinde yarım ücret verseniz dahi Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi tam olarak yapmanız lazım. Burada da sanki tam para almış gibi primini yatırmanız gerekiyor. Bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor ve eksik gün nedeninde Kod-18' göre yapmanız gerekiyor."

'EMEKLİLER YARARLANAMAZ'

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun, "Bu ödenekten emekliler yararlanabilir mi?" sorusuna ise, Kısa Çalışma Ödeneği'nden emekliler yararlanamaz" yanıtını verdi.

Mandaların tozlu yolculuğu
Mandaların tozlu yolculuğu
Seyahat yasağı kalkar kalmaz Bodrum'a akın ettiler
Seyahat yasağı kalkar kalmaz Bodrum'a akın ettiler
Sınırda 200 cennet papağanı yakalandı
Sınırda 200 cennet papağanı yakalandı
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar