Bursa
Çok Bulutlu
18.1°

Kimdir bu Gönül Boran Özüpak?

GÜNCEL , 06 Temmuz 2019 Cumartesi, 09:33

Türkiye'de son yılların en "etkin" sivil toplum kuruluşlarının başında Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) geliyor. Sayıları 6.5 milyon civarında olan emeklilikte yaşa takılanların kimi işçi, kimi memur, kimi serbest meslek mensubu. Dolayısıyla bazıları sendikalı, bazılarının da bağlı olduğu meslek örgütleri var. Ama EYTSYDD, adeta hepsi için "çatı" kuruluş gibi. Elbette dernek bu işleve, etkinliği sayesinde sahip oldu. Böylesine etkin bir STK'nın başında da - Türkiye'de alışılanın dışında- bir kadın var: Gönül Boran Özüpak... Peki kimdir Gönül Boran Özüpak?

Kimdir bu Gönül Boran Özüpak?

EYTSYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak, önce bölge toplantıları, ardından iki dev mitingle kamuoyu tarafından yakından tanındı.

EYT'lilerin ablası, annesi, kardeşi oldu. Ama kimdir Gönül Boran Özüpak?

İşi gücü nedir, profesyonel dernekçi midir, EYT dışında neler yapar, çoluğu çocuğu var mıdır?

Enbursa.com olarak bu sorulara yanıt aradık, ama soruları Gönül Boran Özüpak'a değil, eşi Alper Özüpak'a sorduk.

'HABERİ OLMADAN BAŞKAN İLAN EDİLDİ'

- "Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır" denir ya, bu sözü tersine çevirip soruları size soruyoruz. Eşiniz EYT mücadelesiyle tüm Türkiye'nin tanıdığı bir isim haline geldi. Nereden çıktı EYT mücadelesi, dernek başkanlığı?

2015 yılında sosyal medyada mücadele eden EYT platformlarından dernekleşmeye adım atıldı. Sanaldan gerçeğe geçerken sıkıntılar yaşandığından kurucu başkan Gönül Hanım'la derneğe ara verdik. 2018 yılının Nisan ayında dernek atıl durumdaydı ve kapanma noktasına gelmişti. EYTSYDD Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı ile görüşme yaptık.

Gönül Boran-Alper Özüpak, Mustafa Avcı, Funda Öncü

'İstanbul'da bir EYT toplantısı yapalım ve oradaki yeni katılım yapan yeni yüzlerin enerjisine göre karar verelim' dedik. Toplantıya 225 yeni yüz geldi, İstanbul dışında da katılım yapan dostlarımız oldu. Onların verdiği enerjiyle, Mustafa Avcı ağabeyimle görüşerek Gönül Hanım'ı, iki kez haberi olmadan o toplantıda başkan olarak ilan ettik. Dolayısıyla bugünkü EYTSYDD'nin temeli o toplantı oldu.

- Sosyal medyadan dernekleşmeye nasıl geçildi?

Geçmişle baktığımda EYT'nin bir liderinin olmamasından dolayı çok gruplaşmalar oluyor, bundan dolayı ses getirilemiyordu. Bu tespitimizden sonra biz elimizden geldiğince Gönül Hanım'ı her platformda destekledik ve öne çıkardık. Gönül Hanım'ın duruşu ve ağırlığıyla biz bu noktaya geldik. Gönül Hanım, benim gibi heyecanlı ve agresif olsaydı biz bugün buralara gelemezdik. Başkanımızın alçakgönüllülüğü ve vicdanlı olmasından dolayı bugün çok sevilen, çok sayılan ve Türkiye'de en çok tanınan bir isim haline geldi. EYT'nin geldiği bu noktada emek veren dostlarımıza ve bizi hiç yalnız bırakmayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim de zor günlerimiz oldu ve hep yanımızda olan dostlarımız, iyi ki yanımızdasınız, iyi ki varsınız, diyoruz. Bütün EYT ailesini seviyoruz.

'EYT BİZİM 3. ÇOCUĞUMUZ'

- Siz hem eşi olarak hem EYTSYDD İl Temsilcileri Koordinatörü olarak Gönül Hanım'la omuz omuza bir mücadele veriyorsunuz. EYT konusunda anlaşmazlığa düştüğünüz noktalar olmuyor mu?

Tabii ki kavgalar, tartışmalar oluyor. Her şey sevgi saygı çerçevesinde çözülüyor. Eşimi bu kadar sevip saymasam ataerkil bir toplumda kadının bu kadar ön plana çıkarmak mümkğn mü? Her şeyden önce sevgi ve saygı. Gönül Hanım'ın her konuda yardımcısıyım ve elimden geldiğince hem evde hem de dernekte her zaman yanında olmaya gayret ediyorum. EYTSYDD, bizim 3. çocuğumuz oldu. En nazlısı, en huysuzu, en heyecanlısı ve en sosyal çocuğumuz. Sadece il koordinatörlüğünde destek olmuyorum, derneğin mutfağında arkadaşlarımızla her an üretim halindeyiz.

- Gönül Hanım, neredeyse sürekli kamuoyu önünde. Övgü aldığı kadar eleştiri de alıyor. Eşinizin eleştirilmesi canınızı sıkmıyor mu?

İlk zamanlar hakaret edenler ve saygısızlık yapanlar fazlaydı. Bu nedenle tartıştığım, hatta kavga ettiğim kişiler de oldu. Ama başarı geldikçe, dernek öne çıktıkça Gönül Hanım'ın üslubu ve duruşu sayesinde bunları aştık ve bugün daha saygı duyulan ve çok sevilen bir başkanımız var.

- Bildiğimiz kadarıyla 2 evladınız var. Biraz da onlardan söz edelim.

Özüpak Ailesi: Berkay-Gönül Boran-Alper-Beray Özüpak

İki çocuğumuz var. Oğlumuz 24 yaşında, kızımız 15 yaşında. Oğlumuz Gemi Mekotronik bölümünü bitirdi. Kızımız lisede ve kickboks'çu. İstanbul'da 7 birinciliği olan sporcu bir kızımız var. Kızımız, aynı annesi gibi tuttuğunu koparan, kendinden emin ve kendisiyle barışık. Oğlumuz da dünya efendisi, saygılı ve çok düşünceli bir gençtir. Var olsunlar, hayatları sağlık ve mutlulukla dolu olsun. Onlar bizim hayat kaynaklarımız.

'MÜTHİŞ YEMEKLER YAPAR'

- Gönül Hanım, nasıl bir annedir?

Gönül Hanım, evde kurallı ve disiplinlidir. Evde genelde benim ve çocukların rahatlığından dolayı tartışma çıkar. Anne daha düzenli olmaya çalışırken, biz de o kadar rahat davranırız. Gönül Hanım Tokatlı, ben Kahramanmaraşlı'yım. 26 yıldır evliyiz. Mutfağımız Maraş ve Antep mutfağının etkisinde... Gönül Hanım, annemden öğrendiği damak tadını elinin lezzetiyle buluşturdu ve bugün annemden lezzetli yemekler yapıyor. Bu nedenle şanslıyız. Dernekten dolayı son bir yıldır evimizi ve çocukları ihmal ettik, dernek çok zamanımızı alıyor ama yapacak bir şey yok, mücadeleye devam ediyoruz.

- Sizin evde EYT dışında bir şey konuşulmuyor mu?

Evet gerçekten de evde EYT dışında hiçbir şey konuşulmuyor. Her gece Twitter çalışması ve Gönül Hanım'ın susmayan telefonları gece 1'e kadar çalıyor. Gönül Hanım, kimseyi kırmadan konuşmayı sonuna kadar dinler ve cevap verir, müthiş bir sabrı var; ama tek sabredemediği benim maalesef! Dışarıdaki yorgunluk her seferinde bende patlar ve ben de maalesef hem EYT, hem EYTSYDD mağduru olurum. Evde televizyon seyretmiyorum. Sadece EYT programı olduğunda seyrediyoruz. Özellikle son bir yılımız gece gündüz EYT oldu. Biz mutluyuz, ama çocuklar bu konuda şikayetçi.

- Ne zaman emekli olacaksınız?

Ben 2020 Şubat ayında emekli olacağım. Gönül Hanım'ın 3 yılı var, 10 bin prim günü doldu. Gönül Hanım, tam bir EYT mağduru; bense tam bir ABO mağduruyum.

'MECBUREN ÇİFT DİKİŞ'

- Emekli olduktan sonra planınız ne? Çift dikiş mi yapacaksınız siz de?

Ben mecburen çift dikiş yapacağım. Bugün emekli olsam alacağım maaş 1093 TL. Bu maaşla mecburen çalışmak zorundayım, yoksa hayatımı nasıl idame ettirebilirim?

- EYT federasyonlaşma kararı aldı. Çalışmalar hangi aşamada? Kaç dernek kuruldu?

Federasyonlaşmada hızla ilerliyoruz, ilk aşamada 5 dernek kurulacak, başvurular yapıldı. Toplamda Türkiye genelinde 12 dernek kurma çalışmamız olgunlaştı ve bu sayının artacağı düşüncesindeyim.

- Ekonomik şartlar ortada. Gerçekten EYT düzenlemesi konusunda umudunuz var mı?

Siyasilerin parayı nereye kullanacağı önemli olan. Bütçede kısıtlamalar yapmadan EYT çıkabilir, ama siyasilerin bu sorunu çözmek istemesi gerekir, yoksa kaynak da olmaz zaman da olmaz. 'Emekliye bayram parasını nerden bulacağız' diyenler kendileri değil miydi? Amaç EYT mağduriyetini bitirmekse her şey hallolur, yeter ki istesinler. EYTSYDD'nin Türk siyasetine etkisinin daha çok olacağı ve siyasilerin EYT'yi görmemelerinin, duymamalarının olanaksız hale geldiğini düşünüyoruz. Dün biz çok az dostumuzla hak aramaya başladık, değerli büyüklerimizden bayrağı devraldık. Bugün 81 ilde temas ettigimiz arkadaşlarımız var. Bu gücü yasal zeminlerde hak arayarak sonuna kadar, sonuç alana kadar her mağduriyete dokunarak hak aramaya devam edeceğiz.

AK PARTİ'DE GÜNDEM EYT

MHP'Lİ VEKİLDEN EYT AÇIKLAMASI

AK PARTİ EYT'YE ÇÖZÜM ARIYOR

Dünyaca ünlü Kaputaş Plajı martılara kaldı
Dünyaca ünlü Kaputaş Plajı martılara kaldı
MHP lideri geleneği bozmadı
MHP lideri geleneği bozmadı
Türk sinema sektörü çekimlere başlıyor
Türk sinema sektörü çekimlere başlıyor
Denizde milyon dolarlık bayram keyfi
Denizde milyon dolarlık bayram keyfi