Bursa
Açık
31.6°

Kılıçdaroğlu: Ordunun siyasete bulaşması kadar tehlikeli bir şey yok

GÜNCEL , 04 Haziran 2018 Pazartesi, 09:37

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muharrem İnce'yi hedef alan konuşmasını alkışlamasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Ordunun siyasete bulaşması kadar tehlikeli bir şey yoktur" dedi.

Kılıçdaroğlu: Ordunun siyasete bulaşması kadar tehlikeli bir şey yok

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği Çananakkale'ye gittiği uçakta gazetecilere açıklamada bulundu.

Birgün'den Yaşar Aydın'ın sorularını yanıtlayan CHP liderinin açıklaması özetle şöyle:

"Yenikapı'daki mitingde, 'Bir daha bu ülkede darbe olmamasını istiyorsak koşullar bunlar olmalıdır' diye 12 madde sıralamıştık. Örneğin 'yargı bağımsız ve tarafsız olmalıdır' demiştik. 'Medya özgür olmalı' demiştik. 'Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmesin' demiştik. Getirdikleri düzende devlette liyakat sistemini bitirdiler. TESK'in verdiği iftar sofrasında bu dediğim anlayışın; cami, kışla ve adliyeye siyaset girmemesi anlayışının iflas ettiğini gördük. Bütün bunlar devlette liyakat sisteminin çöktüğünü, devletin bir hükümet devleti olduğunu gösteriyor. Devletin bütün kaynaklarının ve bürokrasinin hükümet için çalıştığını gösteriyor. Ordunun siyasete bulaştırılması kadar tehlikeli bir şey yoktur. TESK'in Genel Başkanı'nın oğlu AKP'den milletvekili adayı. Kimin parasıyla iftar sofrası kuruyor? Esnafın parasıyla. Acaba o başkan esnafın derdini biliyor mu? Esnafın hangi şartlarda bir yaşam savaşı verdiğini biliyor mu? Esnafın borç batağında olduğunu biliyor mu? O sofra haram sofrası, helal sofrası değil. Devletin generali de, bakanları da aynı sofraya oturup, aynı haram lokmayı yerler."