Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
13.4°

Kılıçdaroğlu'ndan ittifaka yeşil ışık

GÜNCEL , 28 Şubat 2018 Çarşamba, 10:02

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te gazetecilerle sohbet etti. Kılıçdaroğlu, ilkeler ittifakı önerisine yeşil ışık yakarken, "Her partinin seçime bağımsız girmesini arzuluyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan ittifaka yeşil ışık

Meclis'te gazetecilerle sohbet eden CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sorulara verdiği yanıtlar özetle şöyle:

İYİ PARTİ VE SAADET'İN İLKELER İTTİFAKI ÖNERİSİ

"Ben olumlu bakıyorum. Tabii olabilir ilkeler belirlenir, o ilkeler doğrultusunda eğer bir birliktelik sağlanacaksa o ilkelerden yola çıkılarak yapılır. Zaten Türkiye'de uzlaşma ile yeniden bir Anayasa yapılmasını istiyoruz dedim. Daha önce de bunu deklare ettik biliyorsunuz. Buna ihtiyacı var Türkiye'nin."

MİLLETVEKİLİ SEÇİMİNDE İTTİFAK DÜŞÜNÜYOR MU?

"Buna bugünden karar vermek için çok erken. Herkes kendisi girecek Cumhurbaşkanlığı seçimine."

CHP-HDP İTTİFAKI OLACAK MI?

"Bizim duruşumuz çok açık ve net belli. Biz seçim yasasını değiştirip barajın sıfıra indirilmesini, yüzde 1-2'ye indirilmesini, her partinin de bağımsız seçime girmesini arzuluyoruz."

İTTİFAK YASA TEKLİFİ

"Bu yasa eşitlik ilkesine aykırı. Şimdi yüzde 9,90 oy alan kişi parlamentoya milletvekili sokamayacak, yüzde 1 oy alan milletvekili sokacak ittifak dolayısıyla. Sonra seçim güvenliği konusunda ciddi endişelerimiz var. Yasadan, yani tekliften kaynaklanan ciddi endişelerimiz var. Onların da giderilmesi lazım... Yasa, teklif bir anlamda halkın iradesinin gasp edilmesine yol açan 12 Eylül darbe hukukunun bir devamı. Yüzde 10 seçim barajını getirdiler, bir de yüzde 50 ve üstü barajını getirdiler. İki barajlı bir sistem oldu ki bunun demokrasi ile bağdaşır bir yanı yok."

İTTİFAK YASASI AYM'YE GİDECEK Mİ?

"Elbette. Şimdi hukukçular inceliyor, üzerinde duruyorlar. Belki komisyonlarda pürüzlü yönleri büyük ölçüde giderilmiş de olabilir. Yani sonuçta siz seçimi güvenlikli bir ortamda yapmak zorundasınız. O kadar çarpık hükümler var ki sanki açık oy gizli sayım gibi bir anlayış üzerine inşa edilmiş bu teklif. Dolayısıyla bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Yani parlamentoda mücadelemizi yapacağız. Eğer bu haliyle geçerse de Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz tabii ki."

BAHÇELİ'YE YANIT

"Bahçeli bizi hedef almak istiyor. AKP sözcüsü gibi... Yani AKP'nin söylemesi gerekeni Bahçeli söylüyor. O nedenle doğrudan muhatap almıyoruz." diye karşılık verdi.

SALİH MÜSLİM'İN SERBEST BIRAKILMASI

"Hangi gerekçeyle bırakıldı onu bilmiyorum. Asıl sorumlu AKP hükümetidir. Yani siz Salih Müslim'i Yargıtay kararı varken Türkiye'ye davet ettiniz, altına kırmızı halılar serdiniz, kabul ettiniz, yemek yediniz; üstelik Yargıtay kararı varken. Bu adam eğer terörist ise hazır ayağına kadar gelmiş, götürürsün polise teslim edersin olur. Ama bunlar yapılmadı."

Boz Ayı objektiflere yakalandı
Boz Ayı objektiflere yakalandı
Bursa'da bir bayram günü
Bursa'da bir bayram günü
Volkswagen'e bir darbe daha
Volkswagen'e bir darbe daha
Hong Kong'da Çin protestosu
Hong Kong'da Çin protestosu