Bursa
Açık
16.2°

Kılıçdaroğlu'dan Batı Trakya Türk Azınlığı mesajı

GÜNCEL , 30 Ocak 2020 Perşembe, 22:07

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Dayanışma Kurulu Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif'e mesaj gönderdi.

Kılıçdaroğlu'dan Batı Trakya Türk Azınlığı mesajı

İşte Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun göndermiş olduğu mesaj:

"1923 yılında Lozan Antlaşması'yla kendilerine tanınan hakları kullanmaktan başka bir talepleri olmayan soydaşlarımızın 29 Ocak Toplumsal Dayanışma Günü Anma Programı'nda birlik ve beraberlik içinde bir araya gelmeleri çok önemlidir.

Başta rahmetle andığımız Dr. Sadık Ahmet ve Mehmet Emin Ağa olmak üzere, İsmail Rodoplu, Ahmet Faikoğlu ve şahsınızın önderliğinde Batı Rakya'da yaşayan soydaşlarımızın Lozan Antlaşması'nın uygulaması yönündeki barışçıl taplerini destekliyoruz.

Soydaşlarımızın asimilasyon, vatandaşlık haklarının sınırlandırılması, azınlık halklarını alamamaları, kimliksizleştirme ile ilgili endişelerinin; kimlik sorunu, eğitim sorunu, müftülük sorunu ve ve fakıflar sorunu gibi hususların Yunanistan Hükümeti tarafından Lozan Antlaşması'nın şartlarına uygun olarak çözülmesini Cumhuriyet Halk Partisi olarak bekliyoruz.

Batı Trakya Türk Azınlığı Dayanışma Kurulu üyeleri başta olmak üzere Günülcine, Dimetoka, İskeçe ve Dedeağaç'ta yaşayan soydaşlarımızla en kısa zamanda bir araya gelmek arzusuyla saygı ve selamlarımı iletiyorum."