Bursa
Parçalı Bulutlu
11.4°
enBursa Haber

Kıl dönmesinin "doğruları"

SAĞLIK , 30 Mart 2018 Cuma, 13:01

Önemsiz bir hastalık olarak algılanan kıl dönmesi; hastaların yaşam kalitesini etkilemesi, toplumda oldukça yaygın olması ve yüksek tekrarlama riski nedeniyle önemini koruyan bir hastalık olarak değerlendiriliyor...

Kıl dönmesinin "doğruları"

Kıl dönmesi veya tıp dilinde pilonidal sinüs olarak bilinen hastalık son 100 yıldır bilimsel olarak inceleniyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Sonbahar, her ne kadar önemsiz bir hastalık olarak görülse de kıl dönmesi hastalığının etkenleri arasında birçok sebep bulunduğunu fakat en yaygın kabul edilen genetik faktörler ve vücuttan kopan kılların, tekrar deri altına girerek burada kist oluşturması teorisi olduğunu belirtiyor.

Op. Dr. Bilgehan Sonbahar'ın dikkat çektiği, "Kıl Dönmesi" hastalığı ve tedavi yöntemleri ile ilgili "doğrular" şöyle sıralanıyor:

  • Çoğunlukla erkeklerde olmak üzere her iki cinsiyettede görülmektedir.
  • Dökülen saç kırıkları, sırt kılları veya giyisi kumaşlarının iplik parçalarının ciltten içeri girerek deri altında oluşan bir boşlukta (kistte) birikmesi sonucu oluşur.Genetik faktör çok etkilidir.
  • Kıl dönmesi her yaşta görülebilir, en sık 17-35 yaş arasında görülür.
  • Vücutta her bölgede olabilir fakat en sık kuyruk sokumunda görülür.
  • Oluştuğu bölge en sık kuyruk sokumudur ve buradan başka bir bölgeye sıçrama yapmaz fakat o bölgede enfeksiyon ve apse yaparak lokal yayılım gösterebilir.
  • Kıl dönmesinin tedavisi cerrahi yöntemlerdir, ağız yoluyla alınan ilaçları ancak enfeksiyon ve apse dönemlerinde tercih ederiz. Cerrahi yöntemler dışında tedavi seçeneği yoktur.
  • Kesinlikle zamanla kendiliğinden kaybolmaz tam aksine zamanla enfekte olarak ve apse yaparak lokal yayılım gösterir ve kist büyür.
  • Günümüzde kıl dönmesi ameliyatlarının neredeyse hiçbirini açık bırakma yöntemiyle yapmıyoruz, hatta minimal invaziv cerrahi yöntemleri olan mikrosinüsektomi ve fenol uygulama gibi yöntemlerle 10 dk süren ameliyatlarla hastalarımızı tedavi ediyoruz.
  • Günümüzde kullandığımız özel teknikler sayesinde ameliyatın hemen sonrasında bile hastalar oturabilir, yürüyebilir, işine dönebilir.
Anjiyo yapılan Orhan Gencebay'dan 2 tavsiye
Anjiyo yapılan Orhan Gencebay'dan 2 tavsiye
3 dil biliyor
3 dil biliyor
O bir 'Yorgun Savaşçı'ydı
O bir 'Yorgun Savaşçı'ydı
O bir Avusturyalı
O bir Avusturyalı