Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°

Kıdem ve ihbar tazminatları nasıl hesaplanır?

EKONOMİ , 04 Haziran 2020 Perşembe, 19:33

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır konuları merak ediliyor. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama ile ilgili bilinmesi gerekenleri Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun detaylarıyla açıkladı.

Kıdem ve ihbar tazminatları nasıl hesaplanır?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, merak edilen kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır konularına ilişkin bilgilendirme yayınladı.

Ülkemizde asgari ücretin brüt rakamı 2 bin 943 liradır. Kıdem tazminatı hesabı brüt ücrete göre yapılır. Kıdem tazminatının birde tavanı vardır. En fazla 6 bin 730 liradır. Brüt bu rakamı geçerse 6 bin 730 liraya kadar olan kısmı alır, kalan kısmını alamazsınız. Kıdem tazminatı en az asgari ücretin brüt tutarı, en fazla da tavana göre hesaplaması yapılır.

ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KIDEM TAZMİNATI ALIR?

Kıdem tazminatında sadece Damga vergisi (%0.759) kesintisi vardır. Asgari ücretin brüt rakamı 2 bin 943 lira, 22 lira 34 kuruş damga harcı kesilir kalan tutar çalışana verilir. Asgari ücretlinin bir yıl çalışırsa kıdem tazminatını hak etsin. Kıdem tazminatı için kendi arzu ve isteği dışında işten çıkartılması ya da haklı bir sebeple kendisinin işten çıkması gerekiyor. Asgari ücretli bir yıl için 2 bin 921 lira alır.

İHBAR TAZMİNATI

İhbar tazminatı hem işçinin hem de işverenin ödeyebileceği bir tazminat. İhbar tazminatı için önceden bildirim yapılması gerekiyor. Bu bildirim süresi de çalışılan süreye göre değişebilir.

İhbar tazminatı başvuru süresi

Çalışma süresi altı aydan kısa sürmüş için iki hafta,

Altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, dört hafta,

Bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş işçi için, altı hafta

Üç yıldan fazla olan işçiler için de altı hafta sona bildirim yapılması gerekiyor.

Şayet 30 ve üzerinde işçi çalışan bir iş yerinde çalışıyorsanız, sizi işten çıkaracak patron haklı bir nedenini de size açıklamak zorunda. Haklı bir nedeni yoksa siz işe iade davası açabilirsiniz. 30'un altında işçi çalışıyorsa maalesef dava şansınız yok.

İhbar tazminanında brüt tutarınız üzerinden hem gelir vergisi (%15) hem de damga vergisi (%0.759) kesintisi vardır. Bir yıl çalışan biri 2 bin 324 lira alır.

Asgari ücretlinin bir yıl çalışması varsa iş veren işten çıkartıyorsa kıdem ve ihbar tazminatıyla birlikte 5 bin 235 lira alır. Çalışan kendi haklı nedenle işi bırakıyorsa ihbar tazminatı alamaz.

ÖZGÜR ERDURSUN'UN KONUYA İLİŞKİN DETAYLI HESAPLAMALARI İÇİN...