Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
8.2°

Kıdem tazminatı fona devredilirse ne olacak?

EKONOMİ , 25 Şubat 2020 Salı, 16:22

Emekli maaşlarında kesinti ve bayram ikramiyesi uygulamasına son verileceği yönündeki haberler tartışma yaratırken, kıdem tazminatının fona devrine yönelik çalışma da gündemde. Peki kıdem tazminatı fona devredilirse ne olur? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, bu soruya yanıt verdi.

Kıdem tazminatı fona devredilirse ne olacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, SGK tarafından hükümete sunulduğu öne sürülen "kesinti" planına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Erdursun, şu görüşleri dile getirdi:

'PARAYA İHTİYAÇ VAR, KIDEME GÖZ DİKTİLER'

"Emekliye verdikleri 1000 TL'de gözleri kaldı! Kesinti düşünüyorlar! Sürekli dile getirdiğim diğer konu Kıdem Tazminatı! Paraya ihtiyaç var! Para lazım! Tek formül Kıdem Tazminatı Fonu! Kıdem Tazminatına göz diktiler... Kıdem Tazminatı çalışma hayatının dengesidir, bu denge bozulursa çalışma hayatı alt üst olur..."

'FON İKİYE AYRILIR'

"Kıdem Tazminatı mevcut yasal haklarla kurulacak fona devrolabilir! Sorun fona aktarılacak paranın çarçur edilerek yok olması! Kimsede güven kalmadı! Ne fon yönetimine ne de hükümete bu konuda güvenen olmaz...Kıdem Tazminatı fona devir olursa, ben olacağını sanmıyorum! Fon ikiye ayrılır; geçmiş dönem yani şu anki haklar işverende kalır, yasal düzenleme ile yeni dönemde yani fon kurulduktan sonraki dönem hakları fonda kalır!"

'SAHTE SİGORTA DİYECEKLER'

"Ülkeyi bu hale çalışanlar ve emekliler getirmiş gibi SGK'nın hükümete sunduğu tasarruf çalışması;

- Gelir gözetmeksizin tüm emeklilerden yüzde 5 kesinti,

- Ölen eşten maaş alabilmek için yaş sınırı geliyor,

- Yapılan ek ödemelerden kesinti,

- Çalışan emeklilerin bayram ikramiyelerini kesme.

Milyonlarca emeklinin geçmişe dönük emekli maaşları kesilecek, ödenen emekli maaşları faizi ile birlikte vatandaştan geri istenecek! Nedeni çalışmadan kendini sigortalı gösterdin denilecek! Sahte sigorta..."

'HÜKÜMETİN KIDEM TAZMİNATI PLANI' HABERİNE GİT