Bursa
Çok Bulutlu
19°

Kıdem olmadı, BES'te sıra!

EKONOMİ , 10 Eylül 2020 Perşembe, 08:39

Üretimi unutunca gözü yine hazıra diktik... Krize çare olarak önce "kıdem tazminatı" gündeme getirildi, tepki büyük olunca şimdi de BES'e el atıldı.

Kıdem olmadı, BES'te sıra!

Milli Gazete'nin haberine göre Bireysel Emeklilik Sistemi 2003 yılında kurulmuştu. BES üzerinden birikim yapan vatandaşlara yüzde 25 de devlet katkısı veriliyor. BES üzerinden emekli olabilmek için, sistem içerisinde en az 10 yıl kalınması ve 56 yaşını doldurmak gerekiyor. Bu şartları sağlamadan sistemden çıkmak isteyenlerin geri ödemelerinde ise belli oranlarda kesintiye gidiliyor. Emeklilik Gözetim Merkezi'nin verilerine göre, 31 Ağustos itibarıyla Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi'nden 6,8 milyon kişi faydalanıyor. Sistemde biriken fon miktarı ise 145 milyar TL'ye ulaşmış durumda.

Bakan Berat Albayrak işaret etmişti

Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın da aralarında olduğu isimlerin katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilmişti.

Törende konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sektörün biriktirdiği fonlarla ekonomik büyüme için ihtiyaç duyulan finansmana kaynak sağlama işlevlerini de yerine getirdiğini belirterek, Türk sigorta ve emeklilik sektörünün ne kadar yüksek düzeyde fon birikimine katkı sağlayabilirse ülkenin büyüme ve kalkınmasına o kadar büyük düzeyde katkı sağlamış olacağına işaret etmişti.