Bursa
Açık
3.1°
enBursa Haber

Kia'nın en çok tercih edilen modeli

TEKNOLOJİ , 07 Ağustos 2019 Çarşamba, 11:34

Güney Koreli markanın kompakt SUV ürün gamında yer alan modeli Sportage 1.6 litrelik dizel motora ve 7 ileri çift kavramalı DCT şanzımana kavuştu.

Kia'nın en çok tercih edilen modeli

Kia'nın 1990'lı yılların başında 1993 yılında ürettiği otomobil 4. jenerasyonuyla ülkemiz yollarında satın alınabiliyor.

Dışarıdan Sportage'yi gördüğünüzde tam bir SUV formunda olduğunu yerden yüksek gövdesi, büyük jantları ve plastik detaylarıyla fark ediyorsunuz.

Kia markasının tasarım dilinin en önemli unsurlarından biri olan motor ızgarası size ilk etapta merhaba diyor. Ön kısımdaki diğer önemli tasarım detayı ise aracın burnunun üst kısmına gelecek biçimde konumlandırılan farları ve motor ızgarası hizasında olan sis farları oluyor.

Otomobilin yan kısmına baktığınızda ise SUV formunu destekleyen plastik detay hemen göze çarpıyor. Ayrıca siyah ve parlak gri renkli 19 inç jantlar da dikkat çekiyor.

Sportage'nin arkasına geçtiğimizde ise yeni nesil Cayenne ve Macan'a benzer stop lambası dikkat çekiyor.

Otomobilin boyutları ise 4485 mm uzunluğunda, 1855 mm genişliğinde ve 1645 mm yüksekliğinde. Aracın aks mesafesi ise 2670 mm uzunluğunda.

Sportage'nin dizel motorlu otomatik vitesli olan modelinin kuru ağırlığı 1501 ile 1658 kg ağırlığı arasında. Ancak tahminen 1590 kg diyebiliriz. Sportage'nin bagaj hacmi ise minimum 480 litre olarak belirtilmiş.

Gelelim otomobilin içine. Sportage'nin sürücü kapısını açtığınızda karşınıza açık renkli döşemeler ve üç kollu direksiyon çıkıyor. Bu iki unsur ilk etapta hemen gözünüze çarpan iki detay.

Sonrasında ise konsolun ortasına yerleştirilmiş olan 8 inç boyutundaki multimedya ekranı size merhaba diyor. Bu ekra Apple CarPlay ve Android Auto desteğini kullanıcısına sunuyor. Dokumatik hassasiyeti ise oldukça başarılı.

Sportage'da adaptif hız sabitleme, otomatik acil fren, kendi kendine park etme asistani, şerit takip asistanı, trafik işareti tanıma sistemi, çarpışma önleme asistanı, kör nokta uyarı sistemi ve arka çapraz trafik çarpışma uyarı sistemi donanımları bulunuyor.

Gelelim Kia'nın en iddialı olduğu ve makyajlı modelle ürün gamına katılan dizel motorlu ve otomatik şanızmanlı kombinasyona.

1.6 litrelik dizel motor Sportage'nin kalbi. Motor 136 hp güç ve 320 Nm tork üretiyor. Evet bu motor Hyundai ile ortak kullanılıyor. Ayrıca gücü aktarma görevini üstlenen 7 ileri DCT yani çift kavramalı şanzıman da Hyundai ile ortak ve Sportage'daki yerini almış.