Bursa
Açık
16.9°

Kentsel dönüşümün pencereleri Aktaş'a esiyor!

BURSA , 07 Temmuz 2020 Salı, 19:58

Dün başladığımız yazı dizisinde Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın 2017'de İnegöl'de kurucu ortağı olduğu şirketten bahsetmiştik. Bugün ise 'İren PVC'nin basamakları tırmanış öyküsünü anlatacağız...

Kentsel dönüşümün pencereleri Aktaş'a esiyor!

Geçmiş zaman olur ki hayal-i cihan değer derler. Bundan 3 sene önce İnegöl'de kurulan, sonra Bursa'ya taşınan 'İren PVC', kısa süre içinde belediyenin imar artışı sağladığı projelerden nasıl pay kapmaya başladı dersiniz... Anlatalım.

Dünkü yazıdan da hatırlayacağınız üzere 'İren PVC'nin kurucu ortağının Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olduğunu yazmıştık. 2017'nin Kasım ayında Aktaş'ın Büyükşehir'in patronu olmasının ardından Bursa'ya taşınan şirket adından sıkça söz ettireceği bir döneme giriyordu.

Göreve geldiği andan itibaren kentsel dönüşüm projelerine mesafeli yaklaşan, verdiği demeçlerde önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe döneminde dönüşüm konusunda hatalar yapıldığını dile getiren Alinur Aktaş, 2018'in Mart ayında 0.50 emsal artışından onay alacak 56 kentsel dönüşüm imar planına iptal oyu vererek kentsel dönüşümde yeni bir bakış açısı getirdiklerini söylüyordu.

DÖNÜŞÜM POLEMİĞİ

Aktaş, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde CHP'nin Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey ile de dönüşüm konusunda polemiğe giriyor, karşılıklı suçlamalar propaganda dönemine damga vuruyordu. CHP'nin adayı Bozbey, kentsel dönüşüm konusunda eksiklikler yaşandığını dile getiriyor, Aktaş ise "Bunların ruhsatlarını kim verdi? Ruhsatını vermeyeceksin o zaman" yorumunu yapıyordu. Bozbey ise "Bunu soran kişinin belediye başkanlığından şüphe ederim" sözleri ile tartışmaya yeni bir boyut getiriyordu.

PVC İŞLERİ BAŞKAN'IN ŞİRKETİNE

Geçmişten ders aldıklarını, kentsel dönüşüm konusunda yeni hatalara düşülmeyeceğini 31 Mart Yerel Seçimleri'ni kazandıktan sonra da sürekli dile getiren Aktaş, projelere de onay vermeye başlamıştı. Elbette depremsellik açısından riskli bir bölgede konumlanan Bursa için yenilenme ihtiyacı kaçınılmazdı. Ancak, yenilenme sürecinde devreye tanıdık bir firma dahil oluyordu: 'İren PVC'!

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ataevler'de devam eden inşaata ilişkin imar planı kabul ediliyor, Başkan Aktaş kararı onaylıyordu. Buraya kadar normal ilerleyen sürece artık aşina olduğumuz 'İren PVC' dahil oluyor ve projenin pencere ve cam balkon işlerini yapıyordu. Bu durumu daha net olarak tekrar anlatalım: Başkan Aktaş'ın şirketi, Başkan Aktaş'ın onayladığı dönüşüm projesinin pencere işlerini alıyor, buradan kendine gelir sağlıyordu.

Bu durum, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin bir aile şirketine dönüştüğünün kanıtıydı!

Buradan hareketle soruyoruz; Sayın Alinur Aktaş, söz konusu projeden şirketiniz ne kadar kazandı?

Cevabınızı kamuoyu ile paylaşacağımızı önemle bildiririz...

Peki Başkan Aktaş, yalnızca bu proje ile mi sınırlı kaldı? Elbette hayır... Ayrıntıları yazı dizimizin yeni bölümlerinde açıklayacağız...