Bursa
Az Bulutlu
19.2°

Kendi kaderini belirlemenin romanı: Otomatik Portakal

KÜLTÜR-SANAT , 03 Ocak 2020 Cuma, 11:39

embursa.com'un günün kitap önerisi Anthony Burgess'ın Otomatik Portakal adlı romanı...

Kendi kaderini belirlemenin romanı: Otomatik Portakal

Yazar, bu distopyatik romanda gerçek üstü bir dünya yaratmak yerine abartı kullanmıştır. Kendine has atmosfere, kin ve nefret dolu anlatıma sahip olan anlatım dili kendi tarzında farklılıklar katmıştır romana. Bu özellikleri ile Otomatik Portakal, distopya dünyasının en önemli eserlerinden biridir.

Otomatik Portakal, on beş yaşındaki inişli çıkışlı yaşamanın öyküsü. Alex ve çetesi olarak adlandırabileceğimiz dört karakteri konu alan bir hikâyedir. Hikâyenin merkezi başkahramanı olan Alex'e Dim, Georgie ve Pete eşlik etmektedir. Yaşananlar, Alex'in ağzından anlatılarak yaşananların gerçeklik duygusu okura kolayca aktarılırmış. Bu nedenle Alex'in gençlerle, şiddetle, toplumsal yapıyla ilgili yaptığı yorumları kitap için büyük önem taşıyor. Günümüz toplum yapısının yol açtığı aile ve sosyal ilişkileri çarpıcı bir karakterle, sert bir dille eleştiren Otomatik Portakal, ilgisiz aile yapısını ustalıkla incelemeyi başarıyor.

"Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum..."