Bursa
Açık
23.9°

Kelesli çiftçilerin sorunları Meclis gündeminde

BURSA , 11 Haziran 2020 Perşembe, 13:52

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Keles, Kozağacı bölgesinde doludan zarar gören köylerin 2090 Doğal Afet Kanunu kapsamına alınıp alınmayacağını sorarak köylülerin zararının karşılanmasını talep etti.

Kelesli çiftçilerin sorunları Meclis gündeminde

Keles'te yarım saatten fazla süren dolu yağışı tarım alanlarına ciddi zararlar verdi. Özellikle Kozağacı adı verilen bölgede Hereke, Çayören, Davutlar, Denizler, Durak, Issızören, Harmandemirci ,Yunuslar köylerindeki kiraz, çilek, vişne, erik, ceviz gibi ürünler dolu yağışı nedeniyle yüzde yüzü hasar gördü. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, konuyu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Verdiği önergede çiftçilerin ağır girdi maliyetlerini ödemiş ayrıca ürün hasadının umuduyla ya bankadan kredi çekmiş ya da borçlandığına dikkat çeken Aydın, Bakan Pakdemirli'ye şu soruları yöneltti:

"ZARARIN KARŞILANMASI AMACIYLA BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI?"

"Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu bölgede dolu yağışının neden olduğu zararın karşılanması amacıyla bir çalışmanız var mı? Bakanlık olarak bu bölgeyi 2090 Doğal Afet Kanunu'nun kapsamına almayı planlıyor musunuz? Bu kapsamda tek geliri çiftçilik olan köylülerin tespitini yaparak, zararlarının nakdi yardım olarak tanzim edilmesi için bir çalışmanız olacak mı? Ayrıca bankalara kredi borcu olanların borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesi ve çiftçinin bu yıl bahçeleri için yaptıkları girdi maliyetlerinin karşılanması amacıyla bir planlamanız var mı?"