Bursa
Çok Bulutlu
6.6°

Kaz Dağları'na akın var!

GÜNCEL , 18 Ağustos 2019 Pazar, 08:06

Türkiye'nin oksijen depolarından Kaz Dağları'na yapılmak istenilen altın madenine karşı doğa ve yaşam için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti devam ediyor. Nöbete, ülkenin dört bir yanından gelen yurttaşlar destek veriyor. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın da konser vereceği Çanakkale'nin Biga ve Bayramiç ilçe girişlerinde sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor.

Kaz Dağları'na akın var!

Kaz Dağları'ndaki Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold'un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketince yürütülen altın madeni projesinde, binlerce ağaç kesilmiş ve halkın her kesiminden büyük tepkisini çekmişti.

DOĞASEVERLER KAZ DAĞLARI'NDA

Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında yürütülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı doğaseverlerin başlattığı "Su ve Vicdan Nöbeti"ne destek çığ gibi büyümeye devam ediyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTI

Çanakkale'nin Biga ve Bayramiç ilçe girişlerinde sıkı güvenlik önlemleri arttı.

Ekipler her iki bölgede de araçları tek tek durdurarak kimlik kontrolleri yapılıyor.

FAZIL SAY KONSER VERDİ

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, metalik madencilik faaliyetleri nedeniyle büyük tehdit altında bulunan Kaz Dağları için bir konser verdi.

Bölgedeki eşsiz doğanın tahrip olmasına sessiz kalmayan sanatçı, Çanakkale Belediyesi'nin de destekleriyle Kirazlı Balaban mevkisinde dayanışma için sahneye çıktı.

Resitalde Say, eserlerinden bölümleri piyanosuyla icra etti. Sanatçı, ayrıca dünya klasiklerinden bazı eserleri dinleyenlerin beğenisine sundu.

Fazıl Say, "Su ve Vicdan Nöbeti" kamp alanında çevreciler ve vatandaşlara seslenerek, "Kaz Dağları için başlatılan kampanyanın 24. gününde, ilk günden itibaren burada bulunanlara, doğayı savunanlara da teşekkür ederim. Onlar hepimizi yönlendirdiler. Bu konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Bu gezegende insanlar olarak gelecek için bir şeyler bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan, yaşamaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Etkinliğe, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar katıldı.

Fazıl Say'dan Kaz Dağları Marşı