Bursa
Çok Bulutlu
25.4°

'Kaz Dağları için mücadele her alanda sürecek'

GÜNCEL , 19 Ağustos 2019 Pazartesi, 14:07

Kaz Dağlarındaki ağaç katliamıyla tüm dünyanın gündemine oturan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'dan çarpıcı açıklamalar geldi. Gökhan, bölgede altın aranması için belediyenin ruhsat verdiği iddiasına, "Eğer ben vermişsem, o ruhsat geçersizdir. Derhal iptal edilmelidir. Çünkü belediyelerin madenlere ruhsat verme yetkisi yok" dedi.

'Kaz Dağları için mücadele her alanda sürecek'

Kaz Dağları için verilen mücadelenin başarıyla sonuçlanacağına inandığını belirten Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bölgede altın aranması için ruhsat verdiğini iddialarını söyle yanıtladı:

'RUHSAT İDDİASI HEDEF SAPTIRMADIR'

"Eğer ben vermişsem, o ruhsat geçersizdir. Derhal iptal edilmelidir. Çünkü belediyelerin madenlere ruhsat verme yetkisi yok. Demek ki yetkimi kötüye kullanmışım! Bu bir suçtur. Öyle bir şey yok tabii. Bunlar hedef saptırmadır. Çanakkale değil, hiçbir belediyenin hiçbir madene ruhsat vermesi; işletme ruhsatı vermesi hiçbir şekilde söz konusu değildir. Hatta bir dedikodu çıkardılar. 'Belediye, itfaiye buna onay verdi' diye, onun yazışmalarını çıkardılar. İtfaiye diyor ki 'Orada yapı falan yapmıyorsun sadece kazıyorsun' diyor, 'Yap bakalım bir yapı' diyor, 'Görelim' diyor, 'Benim ilgi alanım' diyor! Vay efendim ruhsat verdi! Hayır, ne ruhsat verdik, ne de böyle bir yetkimiz var ve bunların 2001 yılından beri bu ruhsatlar, daha doğrusu arama ruhsatları veriliyor binlerce. O dönemde CHP iktidar değil, yani bakanlıklar CHP'de değil, CHP Meclis'te değil, bizim de bu konud,a belediyelerin bu konuda yetkisi yok, böyle bir şey söz konusu değil."

Bölgede Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağının bulunduğunu hatırlatan Gökhan, Kaz Dağları'ndaki "su ve vicdan nöbeti"nin devam edeceğini, farkındalık etkinlerini gerek alanda, gerek kentte, gerekse başka platformlarda sürdüreceklerini belirtti.

'12 YILDIR BURADAYIZ'

Hukuk mücadelesinin de devam edeceği kaydeden Gökhan, "Tabii yeni hukuki süreçler var. Bunlarla ilgili mücadele edeceğiz. Burada önemli olan şu; hatta şöyle bir şey söyleniyor, 'Bugüne kadar neredeydiniz? Şimdi mi aklınız başınıza geldi.' Hayır biz 12 yıldır buradayız. 12 yıldır eylem yapılıyor bu dağlarda, ama şu ana kadar böyle bir katliam yoktu. Teşebbüsler vardı. 'Yol açıyoruz' diye kesimler vardı. Özellikle 2018 genel seçimlerinden sonra iş patladı ve o dönemdeki Vali'nin de onayıyla iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verildi. Özellikle de yerel seçimlerinden sonra iş iyice çığrından çıktı O zaman hatta bizim Meclis'ten arkadaşlarımız, hatta AKP'liler de dahil valiliğe gittiler. Bu durumu anlattılar. Hiçbir şey olmamış gibi devam ettiler. Biz de o zaman dedik ki, bu işin sonu yok hukuki mücadele ile olmuyor. O zaman kitlesel bir farklılık için böyle bir eyleme geçtik."

Gökhan, "Cumhurbaşkanımızın sessizliğini neye bağlıyorsunuz? Neden bu konuyla ilgili bir açıklama yapmıyor?" sorusuna da şöyle yanıt verdi:

'BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR'

"Muhtemelen Cumhurbaşkanı incelettiriyordur. Cumhurbaşkanı, çünkü pat diye bir şey söyleyemez. Çünkü süreci taraması lazım. Bir bilgi kirliliği var ortalıkta. Muhtemelen ne olup bittiğine bakacaktır. Ona göre bir değerlendirme yapacaktır .Ne düşünüyorum? Sayın Cumhurbaşkanı'nın orman katliamıyla ilgili çok güzel bir söylemi var. Bunu dinlemenizi ve dinletmenizi tavsiye ederim. Açık ve net, tam sanki ben konuşuyorum. Ormanları kesiyorlar talan ediyorlar. O binalarla ilgili yapıyor ama sonuçta ormanların katliamından bahsediyor ve ben diyorum ki işte bu, fazla söze gerek yok, onu yayınlayalım burada, dağılalım gidelim."

İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
Şehitlikler ziyaretlere açılıyor
Şehitlikler ziyaretlere açılıyor
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası