Bursa
Parçalı Bulutlu
13.2°

Katliamın bilançosu büyüyor

DÜNYA , 24 Nisan 2019 Çarşamba, 08:03

Sri Lanka'yı vuran terör saldırılarında ölü sayısı 359'a yükseldi

Katliamın bilançosu büyüyor

Sri Lanka polisi, Paskalya gününde kiliseleri ve otelleri hedef alan terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 359'a çıktığını, 500'den fazla kişinin de yaralı olduğunu açıkladı.

Salı günü, terör örgütü IŞİD, kendi haber ajansı aracılığıyla yayımladığı açıklamada, saldırıları örgüt üyelerinin düzenlediğini ileri sürmüştü. Sri Lanka hükümet ise, Hristiyanları hedef alan saldırının Yeni Zelanda'daki cami saldırılarına misilleme olarak "Ulusal Tevhid Cemaati" adlı yerli örgütün yaptığını ileri sürüyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'in ofisinden yapılan açıklamada ise, Sri Lanka'nın yaptığı soruşturmanın henüz erken safhada olduğu belirtilerek "Bu türden bir değerlendirmeye ulaşabilecek istihbarat bilgisi Yeni Zelanda'ya ulaşmamıştır." ifadesi kullanıldı.

Hindistan hükümetinden bir yetkili, 4 Nisan ve 20 Nisan tarihlerinde saldırıların olabileceğiyle ilgili uyarı mesajlarının Sri Lankalı istihbarat yetkililerine verildiğini belirtti. Hint istihbaratının Sri Lanka makamlarını, ülkedeki ilk terör saldırısından 2 saat önce uyardığı ileri sürdü.

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena da saldırılarıyla ilgili istihbaratların kendisiyle paylaşılmadığını belirterek, bu ihmalden sorumlu kişilere sert bir şekilde karşılık verileceğini açıkladı.

Sirisena, polis ve güvenlik güçlerini yeniden yapılandıracağını vurgulayarak, savunma kuvvetlerinin başındakileri 24 saat içinde görevlerinden almayı planladığını belirtti.

KONTROLLÜ PATLAMA KORKUTTU

Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'da bir sinema yakınlarında patlama meydana geldi. Patlama kentte paniğe sebep oldu. Sri Lanka Savunma Bakanı Ruwan Wijewardena patlamayı, sinema yakınlarında bulunan şüpheli bir motosikletin kontrollü şekilde imha edilmesi olarak açıkladı.

Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Hindistan ve Pakistan'da çekirge istilası
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl
İmparatorlukların sessiz tanığı: Dipsiz Göl