Bursa
Açık
20.5°
enBursa Haber

Karatay'dan üç beyaz uyarısı!

SAĞLIK , 23 Kasım 2018 Cuma, 11:36

Prof. Dr. Canan Karatay, üç beyaza karşı uyardı! Obeziteye sebep olan, kronik hastalıkları başlatan un ve şekere karşı uyarılarda bulunurken rafine tuzların yerine kristal kaya tuzlarının tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Karatay'dan üç beyaz uyarısı!

UYARI 1: ŞEKER EN TATLI ZEHİRDİR!

Mısır şurubu şekerinin beyaz toz şekerden 7 kat daha fazla tehlikeli olduğunu ve 7 kat daha fazla karaciğeri yağlandırdığını kaydeden Karatay, ''Vücutta işlenmiş bir mısır şurubu şekeri girdiği zaman kronik inflamasyon dediğimiz mikropsuz yangını başlatıyor. İçilen şekerli içecekler, gebelere yapılan şeker yüklemesi kan şekerini yükseltir, insülin hormonunu yükseltir, trigliseridleri yükseltir. Şeker hastası olan olmayan, yüklediği zaman bu zararı dokulara, göz kulak, boyun, kalp, akciğer, beyin gibi birçok organa zarar vermesin diye vücudumuz tedbir alır. Organizma bizden akıllıdır. Bu şekeri derhal dolaşımdan uzaklaştırması gerektiğini biliyor ve şeker yükseldiği anda pankreasta insülin hormonu salgılanıyor. İnsülin hormonunun görevi, dolaşan şeker moleküllerini trigliserid denilen en tehlikeli kan yağlarına çevirip depoya gönderiyor. İşte bütün mesele bu. Demek ki başlatan ne? Un ve şeker! Obeziteye sebep oluyor, kronik hastalıkları başlatıyor. Kanserlerin altında da bu yatıyor. Meme, prostat, pankreas, kolon ve karaciğer kanseri. Bu hastalıklar niçin başlıyor? Doğada 30 türlü yağ var. Biz insanların bütün hayvanların ve de bitkilerin yaşayabilmesi için 30 türlü yağa ihtiyaç vardır. Trigliseridler ve doğal olmayan trans yağlar en tehlikeli olanlardır. hastalıların bütün sebebi budur. Bu hastalıkların olmaması için önlem almak elinizdedir. Çünkü bütün bunlar trigliseridleri yükseltiyor. Onun için ekmek yemeyin diyorum, onun için unlu hiçbir şey yemeyin diyorum. Ekmekler, toz şekerler, sıvı şekerler, şekerli şekersiz gazlı içecekler, gebelere yüklenen sıvı şeker de trigliseridleri yükseltiyor. Tüm unlu gıdalar, nişastalar, taze ve hazır sıkılmış meyve suları, suni tatlandırıcılar, patates, makarna, gençlerimize verilen enerji içecekleri de bunlara yol açıyor. Trigliseridleri yükseltmeyeceksiniz, o kadar. Trigliseridler felç, katarakt, beyin basıncının yükselmesi, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, kısırlık, dizelerdeki problemler, damar tıkanıklıkları, cilt hastalıkları ve kanserler meme, rahim, rahim ağzı, prostat, böbrek, kolon, yemek borusu, pankreas ve karaciğer kanserlerine de sebep oluyor. Hedef basit; trigliseridleri yükseltmeyeceğiz.'

'

UYARI 2: EKMEK TEHLİKELİDİR!

"Beyni uyuşturur, bağımlılık yapar, trigliseridleri çok yükseltir ve sık sık acıktırır. Unlarda amilopektin denilen bir şeker vardır. Bu, toz şekerden daha çok kan şekerini yükseltiyor. Şimdiki ekmekler cüce modern buğdaydan yapılıyor eskisi gibi değil. Eski geleneksel buğdayımız yok. Bir iki yerde var. 23 bin gliadin gluten ve lesitin denilen buğday proteinine sahip. Bütün tahıllarda ve meyvelerde gluten ve lesitin vardır. Bunlar proteindir. Tahılların, meyvelerin doğanın meşakkatine karşı dirençli kalabilmeleri için onların ihtiva ettiği bir proteindir. Ancak bu protein bitkileri için geçerlidir. İnsan metabolizmasında bizim sindirim sistemimizde bu proteini hazmedecek enzim yok. Çok yenildiğinde şişkinlik olmasının nedeni budur. Bağırsaklar bütün vücutta en büyük organdır. Bir futbol sahası kadardır. Çok dengeli, müthiş programlı bir organ. Lesitin ne yapıyor? Bu hücreleri parçalıyor ve bu hücrelerin işlevi kalmıyor. Bağırsaklardaki tüyler parçalandığı zaman sağlıklı yemenin de bir faydası olmuyor. Lesitin, soya, şekerler ve endüstride işlenmiş trans yağlar çok zararlı. Yağlanma, obezite tümü önlenebilen hastalıktır. Kronik hastalıkların hiçbiri genetik değildir. Son 20-30 yıl içinde bütün dünyada obezite arttı. Bütün dünya bununla uğraşıyor. Kolesterol ilaçlarının, anti depresanların, antibiyotiklerin ve ağrı ilaçlarının bağırsaktaki hücreleri parçaladığı , bozduğu artık biliniyor. Trigliseridler yükseldiği zaman tansiyon yükselir, pıhtı oluşması nedenidir, kanımız yoğunlaşır, kalp krizi sebebidir. Her türlü meyve trigliseridleri yükseltir. Meyve şekeri, mısır unu şekeri karaciğer yağlanması yapar. Şekerli içecekler ürik asidi yükseltir. Gut hastalığı nedendir'' şeklinde konuştu.

UYARI 3: RAFİNE TUZ YERİNE KRİSTAL KAYA TUZU...

Rafine tuzların yerine kristal kaya tuzlarının tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Karatay, ''Rafine tuzlar ağartılmıştır, kimyasallar eklenmiştir, alüminyum eklenmiştir ve ısıl işlemden geçmiştir. Kristal kaya tuzuyla hiçbir alakası yoktur. Kristal kaya tuzu rafine olmamıştır. Kristal kaya tuzu sağlık kaynağıdır. Saftır, kimyasal eklenmemiştir, çevresel kirlenmeye maruz kalmamıştır, ısıl işlem uygulanmamıştır. İnsan vücudunun ihtiyacı olan 92 element vardır. Bunun 84'ü dengeli olarak ve doğal olarak vücuda girmek mecburiyetindedir. Çünkü ömrü uzatır. güç kuvvet verir ve dinçleştirir. Ne yiyeceğiz? Doğal köy tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı, yağlı kuzu eti, balık, peynir, köy tavuğu, yoğurt, rafinesiz tuz, kemik suyu, fındık, fıstık yiyeceğiz. Turp yerseniz turp gibi olursunuz, havuç yerseniz uzun yaşarsınız. Lahanada sülfür vardır ve yediğimiz içtiğimiz proteinleri bir arada sülfür proteinleri tutar'' açıklamasında bulundu.