Bursa
Açık
23.9°

Karacabey Belediyesi'ne tepki! Araziler satışa çıkmıştı...

BURSA , 20 Temmuz 2020 Pazartesi, 12:29

Bursa'da Karacabey Belediyesi, turizm noktasında ilçeyi cazibe merkezi haline getirme gerekçesi ile Taşlık, Karakoca ve Fevzipaşa mahallelerinde bulunan arazileri satışa çıkarma kararı almıştı. Karara tepki gösteren Fevzipaşa sakinleri soluğu belediye önünde aldı.

Karacabey Belediyesi'ne tepki! Araziler satışa çıkmıştı...

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, satılacak alanlara ilginin yoğun olduğunu belirtmiş ve "Gerek Bursa'dan gerekse İstanbul'dan vatandaşlarımız sürekli bizleri arayarak kırsal dönüş ile ilgili sorularını iletiyorlar. Bu çerçevede biz de bütünşehir yasası ile belediyemize geçen ve kırsal yerleşime uygun arazileri vatandaşlarımızın kullanımı için ihale ile satışa çıkartıyoruz. Hem belediyemize katkı sağlıyoruz hem de vatandaşımızın taleplerine çözüm üretiyoruz" demişti.

Ancak, arazileri satışa çıkarılan mahallelerden biri olan Fevzipaşa sakinleri belediye binası önünde toplanarak satış kararına tepki gösterdi.

Vatandaşlar arazilerin satılmasını protesto ederken Fevzipaşa Muhtarı Ömer Demir enBursa.com'a değerlendirmelerde bulundu.

1996 yılında söz konusu arazilerin köylülere tahsis edildiğini ve köylülerin taksitleri ödediğini belirten Demir, ancak 5 yıl içinde üzerlerine ev yapılmadığı için arazilerin köy tüzel kişiliğine geçtiğini söyledi. Köylülerin bir de bu araziler için ceza ödediğini belirten Demir, "Köy tüzel kişiliğine geçen araziler, Belediye Kanunu değişince, Karacabey Belediyesi'ne geçmiş oldu. Bu arazilerin satılmasına köylü tepkili. İlla ki satılmak isteniyorsa uygun koşullarda köylülere öncelik tanınmalı." dedi.