Bursa
Açık
6.6°
enBursa Haber

Karaağız eylemi Meclis gündeminde!

BURSA , 29 Kasım 2018 Perşembe, 22:16

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi sakinlerinin santral direnişi Meclis gündemine taşındı. İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Büyükorhan Karaağız Santral Projesi ve köylü eylemi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Karaağız eylemi Meclis gündeminde!

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi sakinlerinin 160 günü aşam santral eylemi kışi koşullarına rağmen devam ederken, konu Meclis gündemine taşındı.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Çevre Yasası'ndaki değişikliklerin görüşülmesi sırasında Karaağız'da yaşananları anlattı.

Tatlıoğlu, Meclis'te yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bitkisel ve hayvansal kökenli maddelerin yakımından elde edilen enerji ve buna bağlı bir yatırım olan biyokütle enerji santrali yapım kararı alınmış ve fizibilitesi çerçevesinde işlemler başlatılmıştır. İşlemler başlatılmasından itibaren köylüler ve çevre halkı köyün girişinde yaklaşık sekiz aydır nöbet tutmaktadırlar ve bu santrale karşı, santralin yapılmaması yönünde bir pasif eylem içerisine girmiş durumdadırlar. Biz de yöre milletvekilleri olarak bu santralle ilgili fizibilite raporunu inceledik.

Çok değerli milletvekilleri, tabi olarak fizibilite bu santralde kullanılacak ham madde ve ihtiyaç maddelerini sıralamaktadır. Bu santralde "Niçin burası kuruluş yeri olarak seçilmiştir?" sorusuna cevap aradığımızda birinci olarak bakıyoruz ki yıllık 120.450 ton su ihtiyacı var santralin ama bu suyu karşılayacak bir kaynak bu çevrede yok. Çevrede, yakın çevrede bu suyun alınacağı ne bir akarsu ne de bir doğal gölet var. Zaten yöre su açısından zengin kaynaklara sahip değil.

İkinci olarak, ham maddeye baktığımızda, bu santralde ham madde olarak, yakıt maddesi olarak orman ürünü, standart dışı orman ürünü ve tarım atığı olarak 87 bin ton ham madde kullanılması öngörülmekte. Ancak çevre orman işletmelerinin verdiği bilgi ihtiyaç duyulan 72.300 ton orman ürününün mevcut olmadığı yönünde. Ayrıca 15 bin ton, tarım atığı dediğimiz, zeytin çekirdeği, şeftali posası gibi unsurlar asla bu çevrede bulunmamaktadır ve yetişmemektedir. Dolayısıyla fizibilite raporuna baktığımızda bu santralin burada kurulması için gerekli unsurlar söz konusu değildir. Geriye ne kalıyor? Geriye o zaman kimyasal olarak atık yakımı kalıyor. Bu nedenle yöre halkı da bir engelleme mücadelesi içerisindedir. Yöre halkı yüzde 60 oranında AK PARTİ'ye oy veren insanlardır ve yaklaşık altı aydır köyün girişinde beklemektedirler. Benim buradan Parlamentoya ve yöre milletvekillerine sesleniş sebebim şudur: Gelin gidelim, bu proje doğruysa vatandaşımızı ikna edelim, bu proje yanlış ise o zaman kamu vicdanlarını rahatlatalım, herhâlde Parlamentonun ve parlamenterlerin bundan daha başka, daha fazla önemli görevleri yoktur diye düşünüyorum."