Bursa
Parçalı Bulutlu
9.2°
enBursa Haber

Kara Buğdayın Faydaları

SAĞLIK , 14 Eylül 2018 Cuma, 11:10

Orijinal adı Greçka olan 'Karabuğday', gluten içermediği için çölyak hastalarının beslenmelerinde uzmanlar tarafından çok önemli bir alternatif olarak gösteriliyor.

Kara Buğdayın Faydaları

Sağlıklı bireylerin aksine tükettiği ürünlere daha fazla dikkat eden çölyak hastaları, karabuğdayı rahat bir şekilde tüketebiliyorlar. Çölyak hastaları glüten içermeyen bu ürünü ekmek ve pilav yapımında kullanabiliyor. Çölyak hastalığına iyi geldiği ifade edilen şifalı ürünün faydaları ise saymakla bitmiyor. Protein bakımından zengin olan karabuğdayın, diğer tahılların protein içeriklerindeki yüksek yağ oranlarına göre yağ miktarı da oldukça az.

Karabuğday, Türkçe'de karabuğday gerçek ismi greçka diye bir şey. Tahıl değil, kuzukulağıgiller ailesinden olup çiçekli bir bitki. Şu anda ülkemizde ufak çaplı da olsa ekilmeye başlanan bir ürün. Ana vatanı, bizim ülke olarak üst tarafımızdaki Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan...

"Çölyak hastaları rahatlıkla tüketebilirler"
Çölyak hastalarının ülkemizde sağlıklı beslenebilmeleri çok zor. Marketlerde satılan, çölyak hastalarına has olan ürünler var. Glütensiz ürün adı altında satılan ürünler, nişasta. Kesinlikle un değil. Şimdi onlar nişastayı tükettiklerinden sağlıklı beslenemiyorlar. Karabuğdayı pilav olarak tüketebilirler. İsterlerse biz onu ununu da çekiyoruz. Ekmek yapabilirler, o şekilde tüketebilirler. Karabuğdayın en önemli özelliği glüten içermemesi. Glüten içermediğinden dolayı çölyak hastaları rahatlıkla tüketebiliyorlar. Çölyak hastaları bize geliyorlar, etin yanında pilav olarak tükettiklerini söylüyorlar. Normal pirinç pilavı ve ya bulgur pilavı yerine karabuğdaydan yapılma pilavı tükettiklerini söylüyorlar. Onların talepleri doğrultusunda, bizden un istemeleri halinde, biz de onun ununu çekiyoruz. Ekmek yapma amaçlı ve ya unu nerede kullanıyorlarsa. Karabuğday ununu tükettiklerini söylüyorlar.

"Çölyak hastalarının Türkiye'de beslenmeleri çok zor"
Marketlerdeki glütensiz unlara göre maliyeti o kadar yüksek değil. Biz burada 15 liraya satıyoruz kilogramını. İnternette veya marketlerde glütensiz un adı altında satılan ürünlerin maliyetleri çok daha yüksek 40 ile 50 lira civarında geziniyor. Çölyak hastaları bunu tüketip hayatlarını rahat bir şekilde devam ettirebiliyorlar. Çölyak hastalarının Türkiye'de beslenmeleri çok zor. Bence devletin buna biran önce el atıp çölyak hastalarının sağlıklı beslenmelerini sağlamaları lazım. Çünkü Çölyak hastalarının devlete maliyeti yaklaşık olarak aylık bin liradan aşağı değil.

O bir 'Yorgun Savaşçı'ydı
O bir 'Yorgun Savaşçı'ydı
Anjiyo yapılan Orhan Gencebay'dan 2 tavsiye
Anjiyo yapılan Orhan Gencebay'dan 2 tavsiye
Floyd Mayweather 11 kilo altınla maça gitti!
Floyd Mayweather 11 kilo altınla maça gitti!
3 dil biliyor
3 dil biliyor