Bursa
Çok Bulutlu
2.9°
enBursa Haber

Kanser hastası egzersiz yapmalı mı?

SAĞLIK , 08 Haziran 2018 Cuma, 19:41

Kanser tedavisi sırasında egzersiz yapılabilir mi? Egzersiz nasıl yapılmalıdır? Hangi durumlarda kesinlikle egzersiz önerilmez? Doç. Dr. Nilüfer Avcı, tüm soruların yanıtlarını enbursa.com okurları için kaleme aldı.

Kanser hastası egzersiz yapmalı mı?

Kanser nedenleri arasında genetik faktörler değiştirilemez. Ancak genetik faktörler tüm kanser nedenlerinin daha az bir kısmını oluşturur. Kanser oluşumunda en önemli nedenler çevresel ve yaşam biçimidir. Yaşam biçiminde olumsuz olan faktörler arasında tütün ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, stres ve fiziksel inaktivite (hareksiz yaşam ) yer alır.

Düzenli yapılan egzersiz kronik hastalıkların önlenmesi kadar tedavisinde de önerilmektedir. Bilimsel çalışmalar düzenli yapılan egzersizler ile birlikte özellikle meme ve kolorektal kanser sıklığını azalttığını göstermiştir. Kanser hastalarında ise yaşam kalitesini, psikolojik olarak iyilik halini artırır Yaşam kalitesini iyileştirir. Kanser tedavisi sonrası tam kür sağlanan hastalarda ise hastalığın tekrar ortaya çıkışını azaltarak yaşam süresini uzatır.

Kanser tedavisi sırasında egzersiz yapılabilir mi?

Evet. Kanser tedavisi sırasında tedavi sürecini yöneten doktorun önerileri doğrultusunda egzersiz yapılabilir. Egzersiz genel tedavi şemasının bir parçası olduğunda fiziksel fonksiyonlar, kas ve kemik yapısı korunur. Stres, anksiyete, uykusuzluk azalır ve bağışıklık sistemi güçlenir.

Egzersiz nasıl yapılmalıdır?

Haftada en az iki gün ve hafif derecede başlanmalı, yavaş yavaş tempo artırılmalıdır.

Ne tip egzersiz yapabileceğiniz kanserin tipi ve evresi ile ilişkilidir. Örneğin tümörün kemiğe yerleştiği durumlar ve kemik ağrısı yaşayan hastalarda temas sporları ve yorucu egzersizler önerilmez. Bu hastalarda yüzme uygun olabilir. Yine baş dönmesi veya periferal nöropati varlığında koşu bandı ve denge gerektiren bisiklet gibi aktiviteler önerilmez.

Hangi durumlarda kesinlikle egzersiz önerilmez?

Ateş 38 derece ve üzerinde ise egzersiz önerilmez.

Enfeksiyon riskinin yüksek olduğu nötropenik dönemde özellikle istirahat önerilir. Yine bu dönemde özellikle topluma açık havuzda yüzme önerilmez.

Kanama riskinin arttığı trombositopenik dönemde istirahat uygundur.

(Kaynak: Şenışık S. Kanser ve egzersiz. Turkish Journal of Sports Medicine, 2014.)

DOÇ. DR. NİLÜFER AVCI KİMDİR?

1973 Sivas doğumlu. 1990-1996 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde temel tıp eğitimimi tamamladı. 1998-2002 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde İç Hastalıkları Uzmanlığını, 2008-2012 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji ihtisaslarını tamamladı. 2012-2014 tarihlerinde Balıkesir Devlet Hastanesinde mecburi hizmetini yaptı. 2016'da Balıkesir Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 2017'de Bursa'da çalışmaya başladı.