Bursa
Açık
28.7°

Kani Beko'dan EYT çağrısı

EKONOMİ , 02 Ekim 2019 Çarşamba, 19:37

CHP İzmir Milletvekili ve eski DİSK Başkanı Kani Beko, Cumhurbaşkanı ve hükümete EYt çağrısı yaptı. Beko, "Çalışmayı yapalım, sorunu çözelim, yine onlar açıklasın" dedi.

Kani Beko'dan EYT çağrısı

CHP İzmir Milletvekili ve eski DİSK Başkanı Kani Beko, KRT'de yayınlanan Başkent Güncemi programında EYT konusunu değerlendirdi.

Beko, özetle şunları söyledi:

"EYT'lilerin sorunlarını gerçekten çözmek istiyorsa taslak çalışmaları birlikte yapmak zorundayız. Ben aynı zaman Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesiyim. Komisyondaki taslakları biliyorum: Avusturya modeli, Finlandiya modeli, başka ülkelerin modellerini getirmişler. Ama burada en doğru şey, EYT'liler icazet istemiyor, hak etmiş oldukları, insanca yaşabilecek bir maaş talepleri var. EYT'lilerin emeklilik hakkı kesinlikle verilmeli. Cumhurbaşkanımız her fırsatta 5 milyon Suriyeliye 40 milyar dolar masraf yaptıklarını söylüyor. 245 milyar lira yapar. 2019'da EYT'lilere hak ettikleri maaşı bağlasak 8-10 milyar arasında. Finlandiya taslağına, Avusturya taslağına takılmamak lazım. Biz Avusturya'da yaşamıyoruz. O ülkelerdeki işçilerin yaşam koşullarıyla aldıkları asgari ücretin Türkiye'dekiyle bir olmadığını herkes biliyor. Onurlu bir yaşam mücadelesi veren bu insanlara mutlaka hakları verilmeli. Meclis'te ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Cumhurbaşkanı danışmanları tarafından yanıltılmış. 750 milyar diyor. Zaten 750 milyar dediğiniz şey Gayri Safi Milli Hasıla. Bu Türkiye'nin bütçesi anlamına gelir. Böyle bir şey yok. Bana göre Cumhurbaşkanı'nın danışmanları Cumhurbaşkanı'nı aldatıyorlar. Buradan Çalışma Bakanı'na çağrı yapıyorum. Çağırsınlar bizi, çalışmayı yapalım, yine onlar açıklasın, yine Cumhurbaşkanı kendisi açıklasın. Her şey onların olsun. Çünkü EYT'liler zor günler geçiriyor."

EYT YASASI İÇİN TARİH VERDİ

KANİ BEKO'DAN EYT ÇAĞRISI

EYT'LİLERE 18 YAŞ UYARISI

YAŞAR OKUYAN'DAN EYT AÇIKLAMASI

Yunuslardan görsel şölen
Yunuslardan görsel şölen
PKK/KCK'ya şafak operasyonu
PKK/KCK'ya şafak operasyonu
Tabiat harikası Limni Gölü
Tabiat harikası Limni Gölü
Hollywood'un en çalışkan isimleri belli oldu
Hollywood'un en çalışkan isimleri belli oldu