Bursa
Çok Bulutlu
20.2°

'Kanal İstanbul'a var, EYT'liye yok!'

GÜNCEL , 15 Ocak 2020 Çarşamba, 13:37

TBMM'de devam eden görüşmelerde söz alan İYİ Parti İzmir Milletvekiili Müsavat Dervişoğlu, Kanal İstanbul projesi üzerinden EYT eleştirisinde bulundu.

'Kanal İstanbul'a var, EYT'liye yok!'

TBMM'de devam eden görüşmelerde söz alan İYİ Parti İzmir Milletvekiili Müsavat Dervişoğlu, iktidarı EYT üzerinden eleştirdi.

Dervişoğlu, AK Parti'nin iktidara geliş hikayesi ile bugünü arasında derin uçurumlar olduğunu dile getirerek "On yedi yıllık iktidarınızın sonucunda toplam nüfusumuzun üçte 1'i aç kalmaya ya da soğuk ve karanlık odalarda yaşamaya mecbur kalıyorsa bu düzen değişmelidir. Biz bunları söylediğimizde gerçekleri çarpıttığımızı iddia ediyorsunuz. Sosyal Güvenlik Kurumumuz her ay verileri açıklıyor. En son açıklanan ekim ayı verilerine göre, genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenenlerin sayısı 8 milyon 900 bin kişiyi aşmıştır. Bu ne demek biliyor musunuz? 9 milyona yakın insanımızın yaşadığı hanede kişi başı gelir aylık 675 liranın altında. Çünkü bulunduğumuz hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte 1'inden az ise devlet, genel sağlık sigortası primini karşılamakta. Yani 2002'den bu yana arttığını söylediğiniz kişi başına gelir, belli ki bu insanlarımıza hiç uğramamış. Hiçbir yerde olmadığı gibi gelir dağılımında da "adalet" diye bir şey bırakmamışsınız" dedi.

MİLLET KANAL İSTANBUL'U SİZE YAPTIRMAYACAK

Yapılması gündemde olan Kanal İstanbul projesinin ekonomik açıdan büyük bir külfet getireceğini ve öncelikli ihtiyaçlar arasında yer almadığını kaydeden Dervişoğlu, "Açıkça görüldüğü gibi ve hepimizin tanık olduğu üzere, ülkemizin ve milletimizin gündemi son derece yoğundur. Vatandaşımızın gündemi yokluktur, yoksulluktur, işsizliktir. Vatandaşımız ödeyemediği faturaları, altından kalkamadığı vergi borçlarını konuşmaktadır. Ancak her nasılsa son günlerde iktidar partisinin tek ve önemli gündemi Kanal İstanbul'dur. Projenin detaylı bir biçimde incelendiği söylenmektedir. Bu proje akil insanlar, bu işin ehli insanlar tarafından incelendiğinde bir Kanal İstanbul değil, bir yalan İstanbul projesi ortaya koyulduğu anlaşılıyor ve bu proje rant uğruna İstanbul'umuzu bitirme tehdidi içeriyor. 33 üniversiteden 200'den fazla bilim adamının görüşlerini aldığınızı söylediniz ama televizyonlarda bu bilim adamlarına rastlamıyoruz. Biz televizyonlarda sadece havuz medyasının sözcülerinin projeyi savunduğuna şahit oluyoruz. Herkes iyi bilsin, bu proje bir yalan projesidir asla ve kata gerçekleşmesi ve gerçekleştirilebilmesi mümkün değildir, millet bunu size yaptırmayacaktır.

Görüldüğü gibi, sizin önceliğiniz Kanal İstanbul'dan yandaşlara sağlayacağınız rant; bizim önceliğimiz ise maaşı kesilecek ve maaşı kesilen gazilerimizdir. Sizin önceliğiniz bazı aileleri kalkındırmak; bizim önceliğimiz ise 1 milyon 290 bin gencimize istihdam alanı yaratmaktır. Sizin önceliğiniz 5 müteahhit, bizim önceliğimiz ise emeklilikte yaşa, pardon, saraya takılanları haklarına kavuşturmaktır. Sizin derdiniz tek adam, bizim derdimiz 82 milyon vatandaşımızdır" şeklinde konuştu.