Bursa
Çok Bulutlu
30.7°

Kalın, O'Brien ile görüştü

GÜNCEL , 01 Haziran 2020 Pazartesi, 22:12

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien'la telefonda görüştü. Görüşmede, Libya ve Suriye'deki gelişmeler, corona virüsle mücadele süreci ve ABD'de yaşanan protesto gösterilerinin ele alındığı bildirildi.

Kalın, O'Brien ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert C. O'Brien arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde Libya ve Suriye'deki güncel gelişmelerin yanı sıra Covid-19 ile mücadele süreci, terörle mücadele ve son günlerde ABD'de yaşanan protesto gösterileri ele alındı.

Libya'da BM öncülüğünde siyasi çözümün sağlanması ve Berlin süreci dâhil bütün ateşkes anlaşmalarını ihlal eden darbeci Hafter'in hukuk dışı saldırılarının durdurulması gerektiği ifade edildi.

Suriye'de siyasi çözümü sağlamak adına, anayasa çalışmalarının hızlandırılması ve İdlib'de sağlanan ateşkesin sürdürülmesi yönündeki ortak görüş yinelendi.

Türkiye'nin Covid-19 ile mücadele sürecindeki deneyimi paylaşıldı ve salgınla mücadele kapsamında sağlık alanında işbirliğinin arttırılması konusunda mutabık kalındı.

Siyahi bir Amerikan vatandaşının polis tarafindan öldürülmesi sonrası yaşanan hadiseler, ırkçılık ve vandalizm konuları ele alındı.