Bursa
Parçalı Bulutlu
21.9°

Kadın yaşamının sıra dışı hikâyesi: Ben, Kirke

KÜLTÜR-SANAT , 06 Ocak 2020 Pazartesi, 19:02

enbursa.com'un günün kitap önerisi Madeline Miller'ın "Ben, Kirke" adlı yapıtı...

Kadın yaşamının sıra dışı hikâyesi: Ben, Kirke

Ben, Kirke'de Madeline Miller; Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatılagelen hikâyesini farklı bir bakış açısından sunmakla kalmayıp Olymposlu tanrıların dünyasını Homeros'un destansılığında aktarmayı başarıyor.

"Ben Kirke" fantastik seven okurların baş yapıtlarından biri. Ben Kirke'de, büyücü Tanrıça Kirke çok kapsamlı bir şekilde anlatılmış. Kirke Yunan mitolojisinde Kalypso gibi Odysseus'un maceralarında yer alan kişilerden, güneşi temsil eden Titan Helios ile Perseis'in kızı. Kitabın kurgusu Kirkenin tanrısal yetenek ve çağrışımları eşliğinde akıcı bir üsluba sahip.

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

"... Ölmüş arkadaşları için yas tuttuğunu düşünüyorlar, tutuyorum da. Ama bazen onları öldürmemek için kendimi zor tuttuğum da oluyor. Yüzlerinde kırışıklıklar var ama hiç akılları yok. Bir erkeğin ayaklarını yere sağlam basmasını sağlayan şeyleri yapmalarına fırsat kalmadan savaşa götürdüm onları. Yola çıktıklarında evli değillerdi. Çocukları yoktu. Hasadın cılızlığı yüzünden kilerlerinin kıyısını köşesini kazımak zorunda oldukları seneler geçirmediler, tasarruf etmeyi öğrenebilecekleri bereketli yılları da olmadı. Anneleriyle babalarının yaşlanıp elden ayaktan düşmesini seyretmediler. Öldüklerini görmediler. Korkarım ki yalnızca gençliklerini değil, yaşlılıklarını da çaldım onlardan."