Bursa
Açık
24.9°

'Kaçak ile mücadele siyasete kurban gitmemeli'

BURSA , 06 Ocak 2020 Pazartesi, 13:01

Bursa'nın kanayan yarası, ulaşımdan altyapıya kadar kronikleşmiş sorunların en önemli nedenlerinden biri plansız ve kaçak yapılaşma. Bursa'da belediyeler kaçak yapılaşma ile mücadele konusunda kararlar alıp duyursa da henüz istenen sonuç alınabilmiş değil. Konunun önemli ayaklarından biri de akademik odalar. İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, kaçak ile mücadele konusunda var olan tablo ve yapılması gerekenlerle ilgili enBursa.com'a çarpıcı açıklamalar yaptı.

'Kaçak ile mücadele siyasete kurban gitmemeli'

Bursa'da bilindiği gibi kaçak yapılaşma ile mücadele konusunda 2019 Temmuz ayında Büyükşehir Belediye Meclisi'nde önemli kararlar alınmış, Bursa kamuoyu da bu kararların ne derece uygulanabileceği sorusunun yanıtını beklemeye başlamıştı.

Kaçak yapılaşma konusunda sadece eleştiri değil öneri de geliştiren İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak özellikle İmar Barışı sürecinde yapılan kaçak yapılara dikkat çekti. O binalar yıkılmadan kaçakla mücadelenin samimiyetle yürütüldüğünden bahsedilemeyeceğini belirten Albayrak, şöyle konuştu:

'EĞER O BİNALAR YIKILMAZSA MÜCADELEDEN SÖZ EDİLEMEZ'

"2020 umarım bu anlamda mücadelenin yoğun olduğu yıllardan birisi olur. Biliyorsunuz bir İmar Barışı süreci yaşadık. O düzenleme içerisine sokulmaya çalışılıp acelece yapılan bir sürü binanın var olduğunu toplantılarda da ifade etti ilgililer. O binaların yıkılması lazım ki bir bir şekilde kaçak ile mücadele ettiğimizi kamuoyuna duyurabilelim. Kanun hükmü var. O düzenleme biz beğenmesek de 2017 yılına kadar yapılanları kapsıyor. Ancak daha sonra yapılan binaların da olduğu söyleniyor. Eğer onlar yıkılmaz ise herhangi bir mücadeleden söz edemeyiz."

Albayrak, kaçak ile mücadelenin parti ve belediye ayrımı yapılmadan kararlılıkla yürütülmesi gerektiğini belirtti ve tüm siyasi partilere de çağrıda bulundu. Vatandaşların işlem yapılan kaçak yapılarıyla ilgili siyasi partilerden medet ummasının önüne geçilmesini isteyen Albayrak, şöyle devam etti:

'SİYASET HESAPLARINA KURBAN GİTMEMELİ'

"Kaçak yapılaşma ile sonuna kadar ve kararlılıkla mücadele etmek lazım. Bu işin siyaset üstü olarak görülmesi lazım. Siyasete alet edilmemesi lazım. Bir belediye bir kaçak inşaata zabıt tuttuğu zaman, şehre karşı suç işleyen o vatandaş soluğu A partisinin, B partisinin il merkezinde almamalı. Oralara gidiyorsa da cevap bulamamalı."

"Bursa'nın kaçak ile mücadele karnesi çok zayıf" diyen Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü.

'BELEDİYELERİN SÜREKLİ GÜNDEMİNDE OLMALI'

"1980'li yıllardan bu yana özellikle sanayileşmenin de etkisi ile Bursa hızlı göç almaya başladı. O yıllardan bu yana kaçak inşaat karnemiz çok zayıf. Bunun sonucu da yüzde 55-60 civarında kaçak olarak yapılmış, mühendislik hizmeti almamış yapıların varlığı. Kaçakla mücadele belediyeler açısından sürekli gündemde olması gereken, sadece 2020 ile sınırlandırılmaması gereken, her zaman mücadele edilmesi gereken bir süreçtir."

Kaçak yapının ortaya çıkardığı sorunları çözmenin kaçak yapının yapılma hızıyla mukayese edilemeyeceğini söyleyen Albayrak, Bursa'da yüzbinlerce kişinin deprem riski altındaki binalarda yaşadığını hatırlattı. Tüm tarafların kaçak yapılaşmanın şehre getirdiği kronikleşen sorunları göz önüne alarak konuya kararlılıkla yaklaşması gerektiğini ifade eden Albayrak, sözlerini söyle tamamladı:

'KAÇAK İNŞAAT ŞEHRİN KANSERLİ HÜCRESİDİR'

"Kaçak inşaat şehrin kanserli hücresidir. Yani düşünün kaçak yapılaşma bir şehir için yığınla sorun getiriyor ve çözemiyoruz. Kaçak yapılaşma bizim hiçbir şekilde arzu etmediğimiz, toplumun zararına bir yapılaşma türüdür. Altyapıya, ulaşıma ve birçok konuya etkisi gibi mühendislik hizmeti almayan yapıların deprem güvenlikleri yok. Dolayısıyla oralarda yaşayan vatandaşlarımız ciddi risk altında. Bu sorunları gidermek gittikçe zorlaşıyor. Bakın, bir kaçak inşaatı 3 ayda yapıyorlar. Ancak 10 yıl önce kaçak yapılaşmış bir binanın depremselliğini hala giderebilmiş değiliz. Yani kaçak yapılaşmanın hızına yetişemiyoruz."

BURSA 2020'Yİ "KAÇ"IRMASIN-HABERE GİT

Albayrak, Bursa'nın çok büyüdüğünü ve belediyelerin aldıkları kaçakla mücadele kararlarını ne derece uygulayıp uygulamadıklarını ölçmeleri ya da takip etmelerinin mümkün olmadığını da söyledi. Bu da akıllara "Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy birliği ile alınan kararların uygulanması ve sonuçlarına ilişkin belirli periyotlarla kamuoyu ve akademik odalar bilgilendirilmeli" görüşünü gündeme getirdi.