Bursa
Parçalı Bulutlu
22.5°

José Saramago'dan Körlük

KÜLTÜR-SANAT , 01 Nisan 2020 Çarşamba, 11:06

enbursa.com'un günün kitap önerisi, daha önceki önerilerimiz arasında yer alıp bugünlerde yaşananlar ışığında tekrar okunabilecek bir başyapıt: José Saramago'dan Körlük...

José Saramago'dan Körlük

Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık. Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago'nun müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği körlük metaforu üzerinden bu salgın hikayesi ürkütücü bir gerçeklikle bizi sarıyor. Nobel ödüllü usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"... sonunda en büyük kötülüklerin bile içinde, o kötülüğe sabırla katlanmamıza yetecek kadar iyilik barındırdığı sonucuna kaçınılmaz olarak bir kez daha varacağız."

JOSE SARAMAGO KİMDİR?

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazardır. 16 Kasım 1922'de Lizbon'da doğdu. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı. Teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlüğe ve çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

Portekiz Yazarlar Birliği'nin yönetim kurulunda görev üstlendi. 1976'dan sonra kendini tümüyle kitaplarına verdi.1993'te Kanarya Adaları'nda Lanzarote'ye yerleşti. Pilar del Rio ile evlendi. İlk romanı Günah Ülkesi (Terra do Pecado) 1947'de yayınlandı.Yazarın romanları ve denemelerinin yanı sıra iki şiir kitabı ve oyun kitapları da vardır. Saramago, 1998 Nobel Edebiyat Ödülü'ü kazandı.

Yazarın biçemi gayet dikkate değerdir. Düz yazılarında, noktalama işareti olarak nokta ve virgülden başkasını kullanmaz. Anlatım dili de oldukça muzipçedir; bu da, okuyucuyu yazara bağlayan bir diğer etkendir.Ünlü yazar 87 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Karasaban hala revaçta
Karasaban hala revaçta
Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı
Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı
ABD'yi siyahi öfke sardı
ABD'yi siyahi öfke sardı
Türk turistler Yunanistan'a gidebilecek mi?
Türk turistler Yunanistan'a gidebilecek mi?