Bursa
Çok Bulutlu
18.5°

İzmir'deki yangın kontrol altında! Bakan'dan flaş mangal açıklaması

GÜNCEL , 03 Ağustos 2020 Pazartesi, 07:19

İzmir'in Menderes ilçesinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın bugün kontrol altına alındı.

İzmir'deki yangın kontrol altında! Bakan'dan flaş mangal açıklaması

Edinilen bilgiye göre, yangın öğle saatlerinde ilçeye bağlı Çile Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda çıktı. Henüz belirlenemeyen bir sebepten çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüyerek Ahmetbeyli ve Özdere mahallelerini de etkisi altına aldı.

Öte yandan yangının sıçrama riskinin yüksek olması sebebiyle bölgede bulunan iki sitenin boşaltıldığı öğrenildi. Siteleri boşaltan vatandaşlar korku dolu anlar yaşıyor. Boşaltılan sitelerden biri olan Koru Sitesi'ne alevler gece saatlerinde ulaştı.

Öğle saatlerinde başlayan yangın Özdere - İzmir Caddesi'ne de sıçradı. Ekipler tarafından kontrol altına alınmaya çalışılan yangın Özdere sahiline doğru ilerlemeye devam ediyor. Jandarma ekipleri bölgede evi bulunan vatandaşlara evlerini boşaltmaları yönünde uyarıda bulundu.

İzmir'in Menderes ilçesinde çıkan orman yangınının gece saatlerinde kontrol altına alınmasının ardından bölgedeki soğutma çalışmaları hava ve karadan sürüyor.

PAKDEMİRLİ'DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Pakdemirli, yangının 22'nci saat itibarıyla tamamen kontrol altına alındığını söyledi.

Yangının çıkış nedeniyle ilişkin soruyu yanıtlayan Pakdemirli, "Arkadaşların bir tespiti var. Başlangıç noktasında yeyicek içecek materyalı bulunmuş. Yiyecek içecek maksatlı gelen birileri tarafından yanlışlıkla çıkarılmış olabileceği düşünülüyor" diye konuştu.

Pakdemirli, olayla ilgili bir kişinin de gözaltında olduğunu kaydetti.

Alevlere 350 personelle müdahale edildiğini kaydeden Pakdemirli, "Menderes'teki yangında hiçbir yerleşim yeri zarar görmedi. Burada yangında bir sitenin yandığı da doğru değil. 300-400 hektar etkilenmiş olabilir. Kesin rakamlar ölçümler yapıldıktan sonra yapılacak'' bilgisini verdi.

Bir hafta içerisinde yurt genelinde çıkan 227 yangından 33'ünün İzmir'de olduğunu belirten Pakdemirli, ormanda mangal yakılmasına yönelik önlem ile ilgili İçişleri Bakanlığı ile görüştüklerini dile getirdi.