Bursa
Çok Bulutlu
18.3°

İYİ Partili Tatlıoğlu'ndan 'erken seçim' açıklaması

BURSA , 27 Ocak 2020 Pazartesi, 17:44

Erken seçim iddiaları ne derece doğru? İktidar ya da muhalefet kanadının erken seçim hazırlığı var mı? İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Tatlıoğlu, enBursa.com'da yayınlanan Turuncu Koltuk programında erken seçim ihtimalini değerlendirdi. Tatlıoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin 16 Nisan 2017 referandumunun iptaline dönük başvurusu ile ilgili vereceği kararın önemine değindi.

İYİ Partili Tatlıoğlu'ndan 'erken seçim' açıklaması

Son dönemde gündemde erken seçim olduğuna ve bu ihtimalin ikltidar kanadında da sıkça konuşulduğuna dair iddialar sıklaştı. Turuncu Koltuk programında enBursa.com Genel Yayın Yönetmeni Esat Kaplan'ın sorularını yanıtlayan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Cumhur İttifakı kanadının erken seçim kararı almasını beklemediğini söyledi. Ancak Tatlıoğlu'nun dikkat çektiği bir başka konu vardı. Anayasa Mahkemesi CHP kanadından 2017 referandumunun iptaline dönük yapılan başvuruyu henüz karara bağlamadı. İşte Tatlıoğlu da bu kararın olası yansımalarına şu şekilde dikkat çekti:

'NORMAL SİYASET ERKEN SEÇİM KARARI ALMAZ'

"Her gün seçim olacakmış gibi hazır olacak ama hiç olmayacakmış gibi de çalışacaksın. Bence normal siyaset erken seçim kararı almaz. İktidar almaz bunu, Cumhur İttifakını söylüyorum. Ama bakarsınız Anayasa Mahkemesi yarın Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu başkanlık sistemi ile ilgili başvurusunu değerlendirir ve iptal ederse yine parlamentodaki partilerin kararı ile ancak bu şekilde erken seçime gidilir diye düşünüyorum."

Ülkenin ekonomik durumunu işaret eden ve AK Parti'de oy kaybının sürdüğünü düşünen Tatlıoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin olası iptal kararının önemine şu sözlerle değindi:

'İKTİDAR BİZ DE MECBUR KALDIK DİYEBİLİR'

"Bunun dışında olur mu olur. Ama normal olarak benim düşüncem Sayın Erdoğan'ın Cumhur İttifakı çerçevesinde ve Türkiye'nin bu şartlarında bir seçim isteme ihtimali yok. Burada büyük bir risk olur. Yani şartlarda, bütün rakamlar da iktidarın zemin kaybettiğine, AK Parti olarak yüzde 40'ların çok altında olduğuna dair. Ama Anayasa Mahkemesi kaynaklı, 'Biz de zorunda kaldık' şeklinde olabilir. Böyle bir ihtimalin de önemli olduğunu söylemek istiyorum."