Bursa
Çok Bulutlu
27°

İYİ Parti'li heyet Bursa'da felaket bölgesini inceledi

BURSA , 23 Haziran 2020 Salı, 16:34

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, il ve ilçe yöneticilerinden oluşan heyet Bursa'da selden zarar gören köylerde incelemelerde bulundu.

İYİ Parti'li heyet Bursa'da felaket bölgesini inceledi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları Ahmet Kamil Erozan ve İsmail Tatlıoğlu ile Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır'dan oluşan heyet ilk olarak atık barajına karşı günlerdir mücadele den Yenişehir'in Kirazlıyayla Mahallesi'ni ziyaret etti. Köylüleri dinleyen ve destek veren heyet daha sonra maden sahasında incelemelerde bulundu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Yenişehir'e bağlı Marmaracık Mahallesi'nde de selden etkilenen alanları inceleyen ve köylülerle biraray gelen heyet daha sonra Kestel'de 5 kişinin hayatını kaybettiği sel bölgesine geçti. Dudaklı Mahallesi'nde taziye ziyaretlerinde bulunan heyet selin ardından ortaya çıkan tabloyu ve zararı yerinde gözlemledi.


Heyet adına açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, ihmal söz konusu olduğunu savundu. Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

"KESİNLİKLE İHMAL SÖZ KONUSU"

"5 Milletvekili, partimizin inceleme komisyonu olarak Bursa'ya geldik. Kayıpları yerinde görmek, başsağlığı dilemek ve geçmiş olsun demek için geldik. Marmaracık mahallesine de gittik. Orada yaklaşık 2 dönüm ürün zararı var. Onun öncesi de Kirazyayla maden işine baktık. Yağışlar bildiriliyor doğru şeyler yapılıyor. Marmaracık köyünün temel sorunu Devlet Su İşleri'nin ihmali. 5 Mayıs 2018'de de olmuş. Hala tanzim mahkemeleri sürüyor. Bu konuda mağduriyetleri var. Yine yağış ama kuru dere yataklarının bakımsızlığı temel nedeni. Şimdi vatandaşlar yine diyor ki dere yatağı üzerinde ciddi bir moloz birikimi var. Zaman içerisinde tabiat artıkları var. Biraz fazla yağış ama bunun sebebi kuru dere yataklarının bakımdan uzak kalması. Bu konu çok önemli ve bu konunun biz de takipçisi olacağız. Dün sayın bakanlarımız gelmiş. Bu tanzim konusunda öncelikle bir maddi boyutunun halledilmesi, manevi yaraları da hep birlikte saracağız. Hem Dudaklı köyünde hem Marmaracık'ta kesinlikte bir ihmal söz konusu."

Tatlıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"BİLBOARD BELEDİYECİLİĞİ İLE OLMUYOR"

"Bursa'nın altyapısı Süleyman Demirel'den kalma. Bu iş billboard belediyeciğiyle olmuyor. Bütün illerimizde aynı partinin belediyeleri bile alt yapılarını revize ediyorlar. Yatırımlarını güncelliyorlar. Ama Bursa'da gördük. Şehrin merkezinde bunların bakımları yok. Nasıl çarşıda su giderinin bakımı yok ise burada da derenin bakımı yok. Zamanla birikiyor. Normalin üzerinde yağmur 10 yıl önce bir şey yapmıyordu ama birikince böyle felaketler getiriyor. Bursa'da da böyle. Bursa'da yerel yönetimler son derece sorunları çözmekte uzak ve yetersiz. Bunu birinci derece de takip edeceğiz. Bu incelememizi bir rapor halinde her yere sunacağız."