Bursa
Açık
30.4°

İYİ Parti'den Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne salvo!

BURSA , 04 Temmuz 2020 Cumartesi, 15:14

Geçtiğimiz günlerde sel baskını yaşandığı bölgelerde gerçekleştirdikleri teknik incelemenin raporunu kamuoyu ile paylaşan İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır, bölgede DSİ, Orman ve Tarım Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ihmallerinden kaynaklandığını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi yatırımlarını da değerlendiren İl Başkanı Bahadır, bilbord belediyeciliğin yapıldığını söyledi.

İYİ Parti'den Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne salvo!

İYİ Parti Genel Başkanları ve Bursa Milletvekilleri Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Ahmet Erozan'ın da katıldığı dijital basın toplantısında İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadar, Bursa'nın Kestel, İznik ve Orhangazi bölgelerini etkileyen doğal afete hazırlıksız yakalandığını savundu. Sel felaketi onrası parti yöneticileriyle birilkte bölgede teknik inceleme yaptıklarını hatırlatan Bahadır, hazırlana raporu açıkladı.

Yaptığımız incelemelerde özelikle dudaklı mahallesinde sel felaketinin aslında bir doğal afet değil, ihmal sonucu oluşan bir felaket olduğu ortaya çıktı. Yağmur tabiki allahtan ancak yıllardır Devlet Su İşleri'nin dere ıslahı yapmadığını ve yılda yaklaşık 5 km yapılan dere ıslah çalışmalarının, son yıllarda 200 metreye kadar düştüğünüve bu nedenye dere yataklarının da sele karşı hazırlanmadığını gördük. Dere yataklarının kenarında göz yumulan kaçak yapı nedeniyle Narlıderede 5 vatandaşımızın bu şekilde canını kaybettiğini anladık. Oradaki yapı olmasaydı böyle bir felkat olmayacaktı. Yine özellikle Narlıdere, Dudaklı ve Gölbaşı köylerini üstünden geçen yni yapılan orman yollarının ve yine yapılmakta olan tren yolunun harfiyatlarının dere yataklarının gelişi güzel dökülmesi nedeniyle dere yataklarının gelen suyun taşımakta zorlanması ve yatağının değişmesi nedeniyle bu bölgelerin tarım arazilerinin felakete maruz kaldığına kanaat getirdik. Dere yatakları değiştirildiği için bu sel felaketi Dudaklı'yı vurdu. Gölbaşı köyünde tünel açma çalışmaları yapan firmanın harfiyatları dere yataklarının dökülmesi sonucu tarım arazilrinin zarar gördügünü görüdük.. Yenişehir'deki Marmaracık Ovası'nın su baskının arızalı olan tahliye bompalarının çalımasanıdan kanaklandığı söyleniyor. Ancak DSİ'nin arıza bildirimi olmadığını söylüyor. DSİ Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanı ve Büyükşehir Belediyesi'nin koordinasyon eksikiği kaynaklanan bir afet sözkonusu. Bununla ilgili Genel Bakan yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu tarafından TBMM'ne bir araştırma önergesi verdi. Olayın bu yönüyle ciddi bir inceleme yapılıp gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz" dedi.

HIZLI TREN YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Bahadır'ın gündeminde inşaatı hala devam eden yüksek hızlı tren projesi de yer aldı. Bahadır, "Bu tren artık yılan hikayesine dönmüş durumda, 2012 yılında başlayan 2016 yılında bitirieceği ön görülen tren 7 bakan degişmesine rağmen hala bitmedi. Yüsek hızlı tren yüksekliği hükümete yük oldu. Adı yük terni olan konvansiyonel trene dönüştürüldü ve bitimi de 2021'e uzatıldı. Şu anda Osmaneli -Yenişehir hattı olan 50 kilometrelik alan hala ihale aşamasında. Ynişehhir'den Gölbaşı Bursa'ya olan 56 km ise inşaat çalışmaları devam ediyor. Bandırma'ya planlanan hat ise henüz proje aşamasında. Bursa Ankara'ya en uzak şehir. İhtiyacı olan yüksek hızlı tren"dedi.

KENT İÇİ TRAFİĞE AKILCI ÇÖZÜM ŞART

Kent İçi trafik sorunlarına da vurgu yapan Bahadır, "AK Parti belediyeci'liği Bursa'nın artan nufuuna ve kentin ticari yapısına uygun olarak yol çalışmalarını ve kent içi ulaşım problemlerini zamanında ele almadığından tıkanmış bir kent trafiği sorunuyla karşı karşıyız. Belediye Başkanı bu sorunları geçici çözümlerle çözmeye çalışıyor. Bunun çözümü akıllı projelerledir. Kent içi trafiği yni şrit acarak ya da yeni yol yaparak değil, raylı sistem ya da kent içi yolları yer altına almakla mümkün. Para harcamadan para yapmadan cezalandırılan Bursa'nın çözümünü başka şekilde sonuçlandırılması mümkün olmadığı kanatindeyiz."sözleriyle dğerlendirdi.

T2 HATALI PROJE

Bahadır, inşaatı durdurulan T2 Hattına da dikkat çekti. Bahadır, "Belediye Bşakanı seçim vaadinde T2 hatalı olduğunu ve bu projenin yer altına alınmasını söylemişlerdi. Ancak seçildikten sonrada projenin bir kısmı bitilip tamamlanması grekiyor denilerek aynı yanlışa devam ediliyor. Eğer proje yanlışsa bunu yapanların bu maliyeti bu devlete yükleyenlerin bir şekilde hesap verilmesi lazımken, bu şekilde devam edilmesi hem Bursa'nın sorunlarını çözmeyecek hem de yapılan yanlışında yanına kar kaldığı bir şekilde devam edecek bir sürec. Bunun çözümü raylı sistemi yer altına alarak ve sadece terminal içi değil Bursa'daki mevcut organize sanayi bölgelerine de ulaşılabilir bir şekilde yapıp toplu ulaşımı rahatlatmakla mümkün olabilir."dedi.

YUNUSELİ HAVALANI KENT ORMANI OLSUN

Yunuseli Havaalanının imara açılmak istenmesine de tepki gösterdiklerini söyleyen Bahadır, bölgenin Bursa için önemli bir yeşil alan olması nedeniyle kent ormanı olarak değerlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bahadır, "Yunuesil havalanı Bursa'nın gelecek akçiğeridir. Kültürparkın 5 katı büyüklüğünde olan bu alan Bursa halkının nefes alacağı bir kent ormanı olması gerkiyor. Bu alan belediyenin para kazanacağı bir kaynak yaratma amacıyla konut alanı olarak ranta kurban edilmemeli."dedi.

HANLAR PROJESİ DSTEKLİYORUZ AMA...

Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilen Han Bögesi'ne ilişkin projeyi daha önce İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu tarafından 1999 yılında gündeme getirdiğini hatırlatan İYİ Parti Bursa İl Bakanı Bahadır, Bursa'nın tarihi ve kültürel dokusuna değer katacağı için projeyi desteklediklerini açıkladı. Ancak bu projenin aslına uygun aslını koruyarak yapılmasını istedi. Tarih turizmi için dünya kentlerinden örnekler veren Bahadır, sözlerine şöyle devam etti:

"Bölge modern yapıyarlar değil tarihi uygun olmalı. Atatürk Caddesi İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi içinde kalan alanın ulucaminin minaresinin görülmesini önleyen yeni yapıların kamulaştırılması ve mevcut hanlar bölgsindeki yapılarında aslına uygun olarak restore edilmeli.

"BİZ BUNA BİLLBOARD BELEDİYECİLİĞİ DİYORUZ."

Bursa billborard belediyeciliğini değil, hizmet belediyeciliği bekliyor. 17 yıldır Bursa'da bir çok şey sözde kaldı ve Bursa kendi kaderine terk edilerek katma değer üreten ve ticari kent olan bursa organize sanayi bölgeleri ve etrafına banliyö şeklinde oluşmuş gece kondu şehri haline dönüştü. Bunu akılcı yatırımlarla ve gerçekçi hizmetlerle oluşturacağımız çözümlrle ancak düzeltebiliriz. Biz buna billborard belediyeciliği diyoruz.Bursa'nın ihtiyaçı iyi belediyecilik."

İKTİDAR MAALESEF TÜKENMİŞ VAZİYETTE

Toplantıya katılan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan, doğal afetlerin önüne geçilemeyeceğini ancak devlet olarak hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizdi. Afet bölgesi ve Bursa'nın sorunlarını yerelde ve Ankara'da takip ettiklerini söyleyen Erozan, "Kaçak yapılaşma, dere ıslahı, orman alanlarının talan edilmesi, betonlaşma ve harfiyat bunların hepsi insan için. Ya tedbir alacaksınız ya da zamanında müdahale edeceksiniz. O bölgede yaptığımız incelemelerde pek çok kusuru ortaya koyduk. Beklenin gerisinde kalan bir hizmet zincirinden ötürü böyle bir olağanüstü durumu devletin yetenekleri bunları çözümlemeye el vermedi. Ve bunun önümüzdeki dönemde devam etmesi kaçınılmaz. 5 km'lık ıslahı 200-300 metre yaparsanız bu başınıza gelecek. Ama Hükümetin burada başka bir sıkıntısı var. İktidar tükenmiş vaziyette. Sadece siyasal anlamda değil, ekonomik anlamda da tükenmiş vaziyette dolayısıyla, ellerindeki kaynakların sınırlı olmasından ötürü nereye ne para koyacaklarını bilemez halde, hepimiz buralılar olarak bir çıkmazdayız. Koronanın ikinci dalgası gelir mi diye konuşuyoruz maalesef geldi. Sağlıkla ilgili değil, ekonomik olarak geldi o ikinci dalga. İçinde bulunduğu ortamda iki tane tükenmişlik iktidarı devretmeye zorlayacak. Sadace iktidarı devretseler sorun çözülür ama Bursa'nın sorunu yakın bir gelecekte çözülmeyecek"

İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır'ın basın açıklamasına dijital ortamda katılan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu da Bursa yatırımlarını ve sel felakatini değerlndirdi.

BURSA SAHİPSİZ KALDI

İktidar tarafından Bursa'nın sahipsiz brakıldığını savundu. Tatlıoğlu, "Bunun peşine düşülsün DSİ, Orman Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir soruşturma süreci başlasın. Bu başlarsa bundan sonraki işlerde kamu yetkilileri titiz davranacak. Bir sahipsizlik var. Bu yerel yönetimlerde de bu böyle. Biz siyah beyazcı değiliz. Mecliste de biz böyleyiz. 20 maddelik kanun geliyor, bakıyoruz. 12 maddesi uygunsa 12'ne evet veriyoruz. 8 maddesi uygun değilse hayır veriyoruz. Belediyecilik konusunda da biz bütün Ak Parti belediyeciliğini eleştirmiyoruz. 2004-2009 ylında da Ak Parti vardı. Hikmet Şahin ile birlikte bir vizyon vardı. 2009'dan bu güne katar yerel yönetimlerde bir vizyon yok. Bursa'da sahipsiz. Bursa'nın Sivas kadar, Eskişehir kadar Konya kadar üksek hızlı tren hakkı yok mu? Bursa hak ettiği projeleri kazanma konusunda malesef çok geride. Yerel yönetim anlamında da vizyonsuz tam 11 yıldır. Bugün vizyon yok. Yeşilçam'da en başırıız filmi Dünyayı kurtaran adam ödül aldı. T2'de dünya mühendisliğinde en başarısız ve Bursa'nın kimliğini bozan proje olarak ödül alır. Bursa'nın son iki yıldır Cumhur ittifakı olan hem Ak Parti hem MHP tarafından, ondan öncede AK Parti'nin 2009'dan beri sahip çıkılmadığını görüyoruz." dedi.

ATATÜRK SPOR SALONU VE MİLLET BAHÇESİ

Dijital ortamda gerçekletirilen basın toplantısında soru cevap bölümünde geçtiğimiz günlerden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Millet Bahçesi ve bahçenin hemen yanı bayında bulunan ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmak istenen Atatürk Spor Salonu'nu da gündeme geldi. İYİ Parti İl Başkanı Bahadır, saonun yeniden projelendiripir salon özelilği ile hizmet vermesi gerektiğini söylerken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmil Tatlıoğlu, "Bursa içinde hareket edilemez bir yehir oldu. Bursa İzmir'den ve Ankara'dan daha pahalı bir şehir. Bunda da yerel yönetimlerin hizmetlrinin çok önemi foksiyonu var. Sivas'ın, Yozgat'ın gerisine düşmüş bir Bursa var. Orada 3 ağaç, 5 çicekle uğraşıyoruz. Tabiki yapacak. böyle bir peyzaj işi orada ancak muradiye muhtarlığı'nın işi." değerlendirmesi yaptı.

ATATÜRK'Ü PARANTEZ İÇİNE ALMAK İSTİYORLAR

Konuyla ilgili Ahmet Erozan'nın da değerlendirmeleri dikkat çekti. Erozan, "Olması gereken öncelikleri doğru belirlemek lazım. İktidar vitrinle, dekorla oynuyor. Kendi bekasıyla meşgul. Dolayısıyla yapmaya çalıştıkları hizmet değil. Makyaj yapıyorlar. Atatürk Spor Salonu için deseydi belediye başkanı; 'Biz bunu yıkacağız. Yenisinin de adı Atatürk Spor Salonu olacak' desin. Kötü niyetli değilmiş diyeceğim. Ama bundan ben kendim gibi eminim. Cumhuriyeti nasıl bir parantez diye tanımladıklarını hepimiz biliyoruz. Atatürk'ü de o parantezin içine sokmaya çalışıyor bu zihniyet. Bu kadar basit. Çok derin aramaya gerek yok bunların niyetlerinin en olduğunu"