Bursa
Çok Bulutlu

İYİ Parti Bursa Milletvekili ekonomi paketine sert eleştiri

BURSA , 19 Mart 2020 Perşembe, 22:21

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, TBMM'de 'İstikrar Kalkanı Paketi' hakkında açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Bursa Milletvekili ekonomi paketine sert eleştiri

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan 'İstikrar Kalkanı Paketi'nin hatalı olduğunu belirtti.

Bu süreçte alınacak tedbirleri değerlendiren Tatlıoğlu, " Ekonomideki alınacak tedbirler üç temel hedefe yöneliktir. Birincisi: Mevcut ekonomik işleyişin durdurulmaması. İkincisi: Ekonomide yavaşlama döneminin mümkün olduğunca kısa geçilmesi. Üçüncüsü de: Canlanmanın öncelenip hızlandırılması. Bu bağlamda, bütün ekonomilerde ilk yapılması gereken şey, maliyet endişesine bakılmaksızın tüketim mallarının arz ve talebinde dengeli bir akışa devletin bizzat vaziyet etmesidir. Bu anlamda, lojistik sektörü geçici korumaya alınıp hatta, kamusallaştırılabilir bile. Çünkü ekonomik işleyişin engellenmesinin önlenmesi temel olarak buradan geçmektedir ve bu anlamda, tedbirlere buradan başlayarak hareket edilir." dedi.

'ORTAK AKILDAN YOKSUN BİR AKIL İŞLİYOR'

Bu tedbir paketinin eksik aklın ürünü olduğunu söyleyen İYİ Parti Bursa Milletvekil İsmail Tatlıoğlu, "Dünyadaki uygulamalara da baktığımızda Türkiye'deki uygulamanın birinci olarak temel eksiği şudur: Bakın, ekonomide hiçbir sektörü ayıramazsınız böyle hâllerde çünkü bir domino etkisi vardır, mutlaka ekonomideki bir kriz, bu anlamdaki kriz bütün ekonomiyi etkiler. Ama ne yazık ki dünkü açıklamada gördük ki 10 iş kolundan ibaret bir tedbirler paketi; son derece yanlış, eksik akıl. Bakın, ortak akıldan yoksun bir akıl işliyor, bu olamaz. Nasıl deriz ki biz turizmi, kimyayı, makine imalatını, imalat sanayisini, tarımı bu kriz etkilemez? Dolasıyla bütün uygulamalar şunu gösteriyor: Bütün ekonomi, bütün sektörler ve sektörlerdeki bütün kurumlar, işletmeler... Bakın hem Fransa hem Almanya hem Amerika şunu dedi: "Hiçbir şirketin iflasına müsaade etmeyeceğiz." Bu tedbirlerin iki önemli ayağı vardır: Birincisi, işletmeleri ayakta tutmak yani arzı. İkincisi, harcamacı kalemlere hane halkına harcama enjekte etmek ki, onlar da taleptir, arz ve talep dengesi böyle bulunur." şeklinde konuştu.