Bursa
Açık
28.6°

İşten çıkarma yasağı bitiyor mu? Özgür Erdursun yorumladı

EKONOMİ , 01 Eylül 2020 Salı, 14:42

Cumhurbaşkanı Kararıyla kısa çalışma ödeneğinin süresi iki ay daha uzatıldı. Peki, 17 Eylül'de son bulacak olan işten çıkarma yasağı ve nakdi ücret desteğinin süreleri uzayacak mı? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, konuyla ilgili merak edilenleri enBursa.com'a anlattı.

İşten çıkarma yasağı bitiyor mu? Özgür Erdursun yorumladı

Kısa çalışma ödeneği 31 Ekim'e kadar uzatılırken, gözler işten çıkarma yasağına ve nakdi ücret desteğine çevrildi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, 17 Eylül'de son bulacak olan olan işten çıkarma yasağı ve nakdi ücret desteği ile ilgili enBursa.com'a açıklama yaptı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, şöyle konuştu:

"Şuanda süreci bilmiyoruz. Kısa çalışma ödeneği 2 ay daha uzatıldı. 31 Ekim tarihinde sona erecek. Uzatma yetkisi sayın Cumhurbaşkanımıza verilmiş durumda. Kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzayabilir. Kısa çalışma ödeneğinin yanında bir de ücretsiz izin aylıkları var. Yani nakli ücret desteği dediğimiz. 17 Eylül itibari ile sona erecek olan ücretsiz izin aylıklarının uzatılıp uzatılmayacağını birkaç gün sonra göreceğiz zaten. Büyük bir ihtimal ile o da uzatılacaktır. Ücretsiz izin aylığını bir başka özelliği ise işten çıkarma yasağının da aynı tarihleri takip etmesi. 17 Eylülden itibaren sona erecek olan işten çıkarma yasağının ben 2 ay kadar daha uzatılacağını düşünüyorum. Aksi halde ülkemizde zaten salgın süreci tam anlamıyla bitmedi hatta kötüye gidiyor veriler onu gösteriyor. Belki ilerleyen günlerde başka yasaklarda gelebilir. Bununla birlikte bir de işten çıkarma yasağını siz kaldırırsanız zaten işsizliğin en yoğun olduğu dönemleri yaşıyoruz şuanda. İşsizlik verileri daha da artabilir."