Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
22.1°

İstemeden evet dediklerimizin kitabı: Hayır Demeyi Bilmek

KÜLTÜR-SANAT , 18 Ocak 2020 Cumartesi, 18:45

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Psikolog Marie Haddou'nun "Hayır Demeyi Bilmek" adlı eseri... Kitap haklı bir "hayır"ı ifade etmenin duygusal motivasyonuna açıklık getiriyor.

İstemeden evet dediklerimizin kitabı: Hayır Demeyi Bilmek

"Hayır" demek hepimize neden bu kadar zor gelir? Onaylamadığımız düşünceleri onaylar görünmek pahasına, bizi başkalarına uyum sağlamaya iten nedir? İlişkilerimizde sevilmeme ya da reddedilme tehdidi bizi nasıl yönlendirir? Haklı bir "Hayır'ı ifade etmek, gerçek bir bireyin oluşmasına ve güçlenmesine nasıl katkıda bulunur? Kalıplardan kurtularak düşüncelerimizi özgürce ifade edebilmek mümkün müdür?

Psikolog Marie Haddou, Hayır Demeyi Bilmek'te kişinin kendisini tanımasını ve ifade etmesini sağlayan "yapıcı hayır" ile savunma ve sürekli haklı çıkmaya yönelik "gereksiz hayır" arasındaki ayrımın altını çiziyor. Yazar içimizdeki değişme kapasitesini açığa çıkarmamıza yardımcı olacak enerji ve cesareti sağlayarak "hayır" diyememenin sebep olduğu sıkıntılardan kurtulmayı vaat ediyor.

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

"Bilerek kullanılan bir hayır, kişiye önemli olma duygusu kazandırır ve en başarılı sonuçlara ulaştıran mükemmel ilişkilere ortam hazırlar. Buna karşılık, uygunsuz ve sistemli, "gereksiz" hayır, tam tersi bir etki yaratır. Bu, hiçbir durumu hesaba katmayan ve temelini, sürekli, haklı çıkma kanısını oluşturduğu inatçı bir hayırdır"