Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
17.3°

İşte koronada Bursa'nın en sıkıntılı ilçeleri!

BURSA , 20 Mayıs 2020 Çarşamba, 15:24

Bursa Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, Bursa'da koronavirüs vaka sayılarının ciddi oranda azaldığını belirterek, iki ilçedeki sıkıntıya dikkat çekti. İşte o ilçeler...

İşte koronada Bursa'nın en sıkıntılı ilçeleri!

Bursa Sağlık Müdürü Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, Bursa'da koronavirüsle mücadeledeki son durumu Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz'a anlattı.

Kaşıkcı'nın açıklamaları şöyle:

'HIZLI ÇIKTIK HIZLI İNDİK'

"Covid-19 salgınının Bursa'daki yansımaları olarak vaka sayılarımız il genelinde ciddi oranda düşmüş vaziyette. Salgına ilişkin grafiklerimiz Bursa için gayet güzel. Bu da memnuniyet verici. Bursa'da hızlı çıktık, ama aynı hızla da inişe geçtik."

'SOSYAL MESAFEYE UYULMUYOR'

"Maske takma oranı yüzde 50'lerde. Fakat maalesef sosyal mesafeye uymuyorlar. Oysa hiçbir şey bitmiş değil, tehlike henüz geçmiş değil. Tedbirlere aynen uymaya devam etmeliyiz."

'YILDIRIM VE GÜRSU SIKINTILI'

"Covid-19 salgınında en çok vaka görülen bölgeler olarak birkaç sıkıntılı ilçemiz var. Örneğin Yıldırım ve Gürsu bu sıkıntılı ilçeler. Orhangazi bir ara sıkıntılıydı, ama toparlandı. Gürsu ile Harmancık veya Büyükorhan'ı karşılaştırırsak, 10 bin kişide 1 vaka olan dağ ilçelerinde yedide birdeyiz. Keles, Harmancık, Büyükorhan aynı zamanda Yıldırım'ın yedide biri orandalar. Nilüfer'de Yıldırım'ın yarısı kadar vaka var. Bunda, Nilüfer'deki aile ve apartman yapısı çok etkili. Nilüfer'de bir evde oturan sayısı daha az olduğu için daha az bulaş oluyor."

'DAĞ KÖYLERİNDE KORKULAN OLMADI'

"Salgının ilk günlerinde şehirden gidenlerin virüs taşıma ihtimalleri nedeniyle dağ köylerinde yaşayan yaşlı vatandaşlar için riskli bir durum söz konusuydu. Korkulan olmadı, dağ köylerinde de iyiyiz."

'LÜTFEN GEVŞEMEYELİM'

"Diğer ülkeleri takip ediyorum. Örneğin İran'da ikinci atak başladı. Muhtemel gevşeme orada da var. İran şubat sonu-mart başı başladı. 7 Nisan'da pik yaptılar ve düşüşe geçti. Günlük vaka sayıları binin altına düşmüştü, tekrar 2 bin bandına çıktılar. İnşallah olmaz, ama eğer bu gevşemeyle gidersek bizde de yükselir. İran gibi olmak istemiyorsak lütfen gevşemeyelim."

Takoran Vadisi'nde sezon başladı
Takoran Vadisi'nde sezon başladı
'Hatalıyım sıkıyorsa ara' yazdı, kaza yaptı
'Hatalıyım sıkıyorsa ara' yazdı, kaza yaptı
Ünlülerin bilinmeyen hastalıkları
Ünlülerin bilinmeyen hastalıkları
Normalleşme ciğerle başladı
Normalleşme ciğerle başladı