Bursa
Parçalı Bulutlu
8.4°

İşte hükümetin kıdem tazminatı planı

EKONOMİ , 24 Şubat 2020 Pazartesi, 14:42

Kıdem tazminatının fona dönüştülmesi planı uzun süredir Türkiye'nin gündeminde. İşçi sendikalarının "kırmızı çizgi" olarak açıkladığı kıdem tazminatında yeni yöntem resmen açıklanmış değil. Ancak hükümete yakın kaynaklardan yansıyan bilgilere göre, kıdem tazminatında Güney Kore modeli üzerinde duruluyor.

İşte hükümetin kıdem tazminatı planı

Özel sektörde çalışan kayıtlı 15 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren kıdem tazminatıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Hükümet çalışanların yıllık çalışmaları karşılığında işten çıkarılmaları halinde aldıkları kıdem tazminatını fona dönüştürmeyi planlıyor.

DW Türkçe'nin haberine göre, kıdem tazminatı uygulaması bireysel emeklilik fonlarına eklemlenerek, belirli koşullar halinde çalışana ödenecek.

İktidar, 2003 yılından bu yana kıdem tazminatı uygulamasını dönüştürmek için defalarca girişimde bulundu. Fon kurulmasına ilişkin düzenleme işçi temsilcilerinin itirazı nedeniyle yasalaşamadı.

Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamda, "kıdem tazminatını bütünleştirici emeklilik sistemi olarak gördüğünü" belirterek, "2020 emeklilik sisteminde ciddi bir reform yapma zamanı. Emeklilik sistemindeki reform ihtiyaçtan öte bir zaruret" dedi.

KIDEM TAZMİNATI EMEKLİ İKRAMİYESİNE DÖNÜŞECEK!

Hükümetin üzerinde çalıştığı plana göre, yeni kıdem tazminatı uygulamasında tıpkı İşsizlik Sigorta Fonu'nda olduğu gibi işverenler çalıştırdıkları işçiler adına bireysel fona bir tutar yatıracaklar. İşçilerin kıdem ücretini tamamlamak için devlet de fona katkı yapacak. Fonda biriken kaynak, işçiye işten çıkarıldığında değil, emeklilik, ağır hastalık ya da konut alımı gibi belirli koşullarda ödenecek. Bir anlamda, çalışanın işini kaybetmesi karşılığında aldığı kıdem tazminatı, emeklilik ikramiyesine dönüşecek.

'KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLİRSE NE OLACAK' HABERİNE GİT

GÜNEY KORE MODELİ

Zamana yayılacak ve fonda birikecek kesintilerin hükümet tarafından sermaye piyasalarına kaynak aktarımı olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Fonda birikecek olan paranın mevcut İşsizlik Sigortası Fonu'ndaki kaynağın en az üç katı civarında olacağı ve hükümetin elinde muazzam bir kaynak olacağı kaydediliyor. Uzmanlar planlanan düzenlemenin Güney Kore'de uygulandığını belirterek, "Bu parayı piyasaya aktaracaklar, bir süre de bu parayla piyasayı fonlayacaklar" görüşünde.

KIDEM TAZMİNATINDA MEVCUT DURUM NE?

Türk İş Hukuku'na ilk olarak 1936 yılında giren düzenleme, genel olarak çalışanlara, işten çıkarılmaları karşılığında ödenen ücret olarak tarif ediliyor. 1971'de kabul edilen 1475 sayılı iş Kanunu'na göre çalışanlara çalıştığı her bir yıl için bir brüt maaş olarak yapılan kıdem tazminatı ödemesi, 2003 yılında değiştirilen yeni İş Kanunu'na göre çeşitli şartlara bağlandı. Halen yürürlükte olan çalışan ve işveren arasındaki ilişkileri düzenleyen İş Kanunu'na göre işveren bir yıldan fazla süreyle istihdam ettiği çalışanını işten atması halinde, her bir yıl için bir aylık (30 günlük) brüt ücret ödemek zorunda.