Bursa
Çok Bulutlu
22.2°

İşte EYT'de son durum

GÜNCEL , 26 Ekim 2019 Cumartesi, 12:59

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) gözü kulağı Cumhurbaşkanlığından gelecek haberlerde... Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'nun kapsamlı EYT raporu üzerindeki çalışması devam ederken, konunun Meclis'te sürmekte olan 2020 bütçe görüşmelerinde de sıklıkla dile getirilmesi bekleniyor.

İşte EYT'de son durum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul yenileme seçimlerinin ardından EYT konusunda Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'nu görevlendirdi.

SON DAKİKA... CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YENİ EYT AÇIKLAMASI

Kurul'un Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin, çalışmalarına taraflarla görüşerek başlarken, "EYT, homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olan kimseler var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak" açıklaması yaptı.

EYT BAŞKANI ÖZÜPAK'TAN ERDOĞAN'A YANIT

EYT'liler Bilgin ile görüşmede yaş sorununun yanısıra aylık bağlama oranlarının düşmesinden kaynaklanan mağduriyetleri, staj ve çırakların durumu gibi diğer mağduriyetleri de aktardı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD), Bilgin'e görüşmede Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, tarafından sunulan raporu da sundu.

AK PARTİ CEPHESİNDEN 2 FARKLI AÇIKLAMA

Bilgin'in çalışması sürerken, AK PARTİ ve hükümet kanadından EYT konusunda 3 farklı açıklama basına yansıdı.

AK PARTİ Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, EYT'lilerle ilgili çalışma yapıldığını belirterek, emeklilik sisteminin revizyona ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Yeni ekonomik programla Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi getirileceğini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise AK PARTİ'nin Kızılcahamam kampında "EYT gündemimizde yok, çalışma da yok" dedi.

EYT MALİYETİ 750 MİLYARDAN 30 MİLYARA DÜŞTÜ

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise EYT maliyetini yıllık 30 milyar olarak açıkladı.Habertürk'e göre, Bakan Selçuk, son açıklamasında emeklilik sistemi konusunda 3-4 model üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

CHP'DEN YENİ KANUN TEKLİFİ

Muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti, Meclis'te her fırsatta EYT'yi gündeme getiriyor.

Son olarak CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verildi.

Teklif şöyle:

MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

MECLİS'E EYT ÇAĞRISI...

"GEÇİCİ MADDE 79- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, bu kanuna ve mülga sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik için gereken prim ödeme gün sayısı koşulunu sağlayıp da yaş koşulunu sağlamayan ve 8/9/1999 tarihinden önce sigortalı veya iştirakçi olanlarından bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren sigortalılık veya hizmet süresini tamamlayan ve prim ödeme gün sayısını dolduranlar, bu koşulları yerine getirdiği tarihten itibaren kuruma başvuruları halinde yaşlılık aylığına hak kazanır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar kurum tarafından belirlenir.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerine Cumhurbaşkanı yürütür."

EYT'LİLERİN GÖZÜ KULAĞI AK PARTİ VE MHP'DE

AK PARTİ cephesinden yeni bir açıklama gelmezken, EYT MHP'lilerin gündemindeki yerini koruyor.

MHP Mersin Milletvekilli Baki Şimşek, "EYT sosyal bir dram haline dönüşüyor" dedi.

ŞİMŞEK'İN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

Peki EYT'liler ne talep ediyor? EYT'lilerin taleplerini Meclis açılmadan önce EYTSYDD Başkanı Günül Boran Özüpak, madde madde sıralamıştı. İşte o talepler...

  • İşe başladığı tarihteki şartlarla emekli olmayı bekliyor.
  • 4447 sayılı yasanın iptalini bekliyor.
  • Aylık Bağlanma Oranlarının yaşanabilir bir emekli maaşı üretmesini bekliyor.
  • Yaşanabilir bir emekli maaşı alıp, sosyal güvenlik sisteminden çıkmayı bekliyor.
  • İşsiz kaldıklarında sağlık imkânlarından faydalanmayı bekliyor.
  • Staj ve çıraklık dönemlerinin çalışma başlangıcı sayılmasını bekliyor.
  • Kıdem Tazminatlarımız "kırmızı çizgimizdir" diyor.
  • 1 Ekim tarihinde açılacak olan mecliste ilk olarak EYT sorunun gündeme alınmasını bekliyor.
  • Hakça insanca yaşamayı bekliyor.