Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
13.1°

İşte Bursa'nın korona virüs raporu

BURSA , 10 Nisan 2020 Cuma, 11:50

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, enbursa.com canlı yayınında soruları yanıtladı. Esgin, Bursa'nın korona virüs raporunu da açıkladı.

İşte Bursa'nın korona virüs raporu

Bursa'da son 24 saatte korona virüs vaka sayısı 855'yen bin 110'a, kaybedilen hasta sayısı ise 24'ten 26'ya çıktı.

BURSA'DA BİN 100 VAKA, 26 CAN KAYBI

enbursa.com canlı yayınında Esat Kaplan'ın sorularını yanıtlayan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, Bursa'da korona virüs vaka sayısının bin 110, can kaybı sayısının da 26 olduğunu açıkladı. Bursa'da vaka sayısının ilçelere dağılımının nüfusla orantılı olduğunu ve olağanüstü bir durum olmadığını kaydeden Esgin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bugün yapacağı basın toplantısında Bursa'ya ilişkin de harita açıklamasının beklendiğini kaydetti.

"Bu aslında sadece bir tıbbi sorun değil. Aynı zamanda bir sağlık sorunu değil sosyal bir problem haline geldi. Elbette bir gün bu salgın bitecek ve bittikten sonra aslında yeni bir dünyaya uyanmış olacağız. Hem kişisel hem toplumsal hem de ülkelerin siyaseti noktasında yeni gelişmelere yol açacağını düşünüyorum." diyen Esgin,Türkiye'nin aldığı önlemlere şöyle dikkat çekti:

'TÜRKİYE CİDDİ ÖNLEMLER ALDI'

"Türkiye aldığı önlemlerle virüsün girişini engelledi ama kaçınılmazdı ve biz de bu sorunla karşı karşıya kaldık. Gerçekten toplumsal birlik ve beraberliğimizi üst düzeye çıkararak aşabileceğimiz bir sorun. Türkiye ilk günden itibaren alması gereken bütün önlemleri aldı. Sınır kapılarını kapattı, uçuşları yasakladı, yurt dışından gelenlere karantina uygulamaları, belli yaş gruplarına sokağa çıkma yasağı uygulamalarıyla, büyükşehirler arasında ulaşımı kapatmasıyla aslında çok önemli önlemleri aldı."

Esgin, söyle devam etti:

"Bu salgının henüz Türkiye'de ve Bursa'da pik düzeye gelmesi söz konusu olmadı. Ama vaka artışı belli bir düzeyde devam ediyor. Kayıplarımız yine her geçen gün belli bir düzeyde devam ediyor. Çok genel değerlendirmeler yapmak için henüz erken ama yoğun bakımdaki hasta sayımızın günlük olarak artışlarının sınırlı olduğunu söylemek durumundayız. Test sayımız oldukça arttı."

Bursa'da vaka ve ölüm sayısnı açıklayan Esgin, sağlık çalışanlarının özverili çalışmasına dikkat çekerek şunları söyledi:

BURSA'NIN KORONA RAPORU

"Türkiye olarak görece iyi durumdayız şu an. Bursa'da Türkiye ortalaması ile kıyaslandığında şu an bin 110 vakamız var Bursa'da. 26 Kaybımız var. Bu akşam Sn. Bakanımız bir açıklama yapacak. Bursa haritasını göstereceğini de tahmin ediyorum. İstanbul ile çok yakın bir şehir olmakla birlikte sürecin yönetiminde gerek Sn. Valimiz gerek İl Sağlık Müdürümüz ile çok büyük bir çaba harcıyoruz. Sağlık çalışanlarımızın çok özverili çabaları var. Burada vaka sayısı kaçınılmaz olarak artacak. Ama son yıllarda sağlık sistemine yaptığımız yatırımların ne kadar anlamlı olduğunu görüyoruz. Yoğun bakım yatak sayısında dünya ortalamasının çok üzerinde olduğumuzu ifade etmek durumundayız. Biz nitelikti bir sağlık hizmeti vererek bu süreçten çıkmak mecburiyetindeyiz."

Esgin Bursa'da ilçe dağılımlarına girmedi ancak nüfusa orantılı olduğunu söyledi. Bir de uyarıda bulunan Esgin şöyle konuştu:

'BURSA'DA VAKA DAĞILIMI NÜFUSLA ORANTILI'

"Bursa'da vaka dağılımının nüfus orantısına göre kabaca orantısal gittiğini söyleyelim. Bu noktada zaten çok sıkıntı olursa sokak ya da mahalle bazlı karantinalar pek çok yerde uygulanabiliyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Ama bundan sonra söz konusu olmayacak diye bir şey söylemek kolay değil. Bundan sonrasını aldığımız önlemlerle birlikte toplumumuzun duyarlılığı belirleyecektir. Çok hızlı bulaşan ve gripten 10 kat öldürücü bir virüsle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Onun için bu işin şakası yok. Tedbirlere uymamız gerekiyor."

Esgin, Bursa'da test sayısının da ortalamanın altında olmadığını belirtti ve ekledi:

'BURSA'DA VERİLER TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA'

"Bursalı hemşerilerime şunu ifade etmek istiyorum; Türkiye'ye bu virüsün gelişini geciktirdiğimiz gibi Bursa'da da hem veriler hem de kayıp sayımız Türkiye ortalamasının altında, test konusunda da Türkiye ortalamasının altında değiliz. Şu an cepheler hastaneler. Ben bütün sağlık çalışanlarımıza Bursa'da ve Türkiye'nin her yerinde verdikleri mücadele için şükranlarımı sunuyorum. Tüm kamu görevlilerimiz görevlerinin başında. Toplumumuzda önemli bir bilinç düzeyi oluştu. Hep birlikte aşacağız. Bu işin siyaseti ve partisi de yok. Şu an polemiklerin de zamanı değil."

Virüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlıkçıların şehit sayılması ile ilgili bir gündemleri olduğunu belirten Esgin, sağlıkta şiddet yasasının en geç önümüzdeki hafta çıkacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

'SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI EN GEÇ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA'

"Sağlıkta şiddetle ilgili daha önce de bir takım uygulamalar hayata geçirmiştik. Hekimler ve sağlık çalışanları bu milletin evlatları. Bu güven ilişkimiz son derece önemli ve bunları sadece kanunlarla koruyamayız. Bir ambulansın önünün bir maganda tarafından kesilip orada görevini yapan sağlık personelinin taciz edilip ambulansın camlarının kırılması bunlar toplumsal vicdanımızı yaralayan şeyler. Sağlıkta şiddet yasa tasarısını hazırladık. Bu hafta olmazsa önümüzdeki hafta bunu çıkartıyoruz. Cezaları yüzde 50 oranında arttırıyoruz ve hiçbir şekilde paraya dönüştürülemeyen ve hemen uygulamaya geçen cezalar şeklinde."

Esgin, Türkiye'nin ömutlaka aşıyı bulması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

'TÜRKİYE OLARAK AŞIYI BULMALIYIZ'

"Henüz aşıyı bulmadık ama ulusal anlamda da bulmak için çalışıyoruz. Mutlaka bu yıl içerisinde bunun aşısını bulacağız çünkü önümüzdeki yıllarda da bu mikroorganizma yeni bir mutasyon geçirip etkisiz hale gelmezse yeniş algınlarla karşılaşabiliriz. Mutlaka Bu aşıyı Türkiye'de de bu yıl içerisinde bulacak şekilde süreci yakından takip ediyoruz."

Mustafa Esgin, maske dağıtımınd ayaşanan aksaklıklara da değinerek şöyle konuştu:

'MASKE DAĞITIMINDA AKSAKLIKLARI BİR KAÇ GÜNE DÜZELTECEĞİZ'

"Şu an belediyelerimiz maske dağıtımlarını sürdürüyor. Maske dağıtımını yasakladık. Çünkü ne yazık ki fırsatçılar oldu ve değerinin üzerinde maske satışları oldu. Devlet 20-65 yaş arası bütün vatandaşlara maske temin edecek. Tabi bunu sağlamak kolay değil. 50 milyon insan 5 maskeden haftada 250 bin maskeden bahsediyoruz. Halka dağıtımıyla ilgili bazı aksaklıklar olabilir. Onu da en kısa sürede düzelteceğiz. Bir kaç gün içinde bu sorunu çözeceğiz."

Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı
Bursa'da sosyal mesafeli cuma namazı
Türkiye'nin birbirinden güzel 44 milli parkı. Bursa'da listede...
Türkiye'nin birbirinden güzel 44 milli parkı. Bursa'da listede...
İşte 45 günde yapılan hastane
İşte 45 günde yapılan hastane
Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir
Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir