Bursa
Çok Bulutlu
19.6°

İşte BTSO'nun Bursaspor formülü!

BURSASPOR , 03 Ocak 2020 Cuma, 19:33

Bursa'da ve Bursaspor camiasında tüm gözler iş dünyasında... Uzun süredir Bursaspor'a destek olmamakla eleştirilen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) yarın yapacağı açıklama merakla bekleniyor. Peki, BTSO Başkanı İbrahim Burkay yarın Bursa kamuoyuna ne açıklayacak? İşte bu sorunun yanıtı...

İşte BTSO'nun Bursaspor formülü!

Bursa kamuoyu ve Bursaspor camiasından gelen tepkiler üzerine 28 Aralık 2019 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yeniden Büyük Bursaspor hareketimiz ile Bursaspor'umuzu layık olduğu yere birlikte getireceğiz" açıklaması yapan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, projeyle ilgili ayrıntıları yarın saat 10:30'da açıklayacak.

BTSO Başkanı'nın yapacağı açıklamalar merakla beklenirken, kulislere çok sayıda bilgi yansıdı.

BTSO'nun Altıparmak'taki temsilciliğinde yapılacak toplantıya eski Başbakan Yardımcısı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK PARTİ Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile Bursa Valisi Yakup Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da katılacak.

MADDİ YARDIMIN MİKTARI BELLİ DEĞİL

Edinilen bilgilere göre, toplantıda iş dünyasından Bursapor'a belli bir oranda maddi yardım açıklaması yapılması bekleniyor. Ancak bu miktarın ne kadar olacağı ve ne şekilde yapılacağı belli değil. Bursa iş dünyası daha önce de çok sayıda maddi yardıma rağmen istenen sonucun elde edilememesi ve kulüp yönetimlerine duyulan güvensizlik nedeniyle bu yönteme sıcak bakmıyor. Bu nedenle de yardımın forma satın alınması şeklinde gerçekşeceği belirtiliyor.

ŞİRKET MODELİ ÜZERİNDE DURULDU AMA...

Enbursa.com'un ulaştığı bilgilere göre BTSO yönetimi, BTSO ve Bursaspor'dan bağımsız olarak kurulacak bir şirket modeli üzerinde de çalıştı. Buna göre, şirket futbolcuları transfer edecek ve Bursaspor'a kiralayacaktı. Ancak özellikle spor alanında uzman hukukçularla yapılan görüşmelerde bu yöntemin de işlerlik kazanamayacağı ortaya çıktı.

ÇÖZÜM: FUTBOLCU SPONSORLUĞU

Bunun üzerine açıklanacak esas projenin "futbolcu sponsorluğu" yöntemi olmasında karar kılındığı iddia ediliyor.

Buna göre, Bursaspor'un transfer edeceği her futbolcu için bir sponsor bulunacak. BTSO'nun ilk etapta 5 firma ile 5 futbolcu sponsorluğu konusunda anlaşma sağladığı belirtiliyor. Devre arasında gerçekleştirilecek transferlerin de bu yöntemle yeşil beyaz renklere bağlanacağı iddia ediliyor.

"Futbolcu spornsorluğu" yöntemini Bursa'da ilk olarak daha önce Bursaspor yönetimlerinde de yer alan Av. Hakan Dinçtürk enbursa.com'da gündeme getirmişti.

Nail Özer ile SEKTÖREN programına Ağustos 2019'da konuk olan Dinçtürk, futbolcuların spor kulüpleriyle sözleşme imzalarken, birden fazla noktaya dikkat ettiğini belirterek, şunları söylemişti:

AV. DİNÇTÜRK ENBURSA.COM'DA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

"Biz bunu Yasin Öztekin'de yaşadık. Öztekin, bir önceki sezon Bursaspor'dan daha az para vermesine rağmen Göztepe'ye imza attı. Bursaspor'un sunmuş olduğu maddeler daha iyiydi, ama o 'Bursaspor'dan ben paramı düzenli alamam, öbür tarafta az da olsa düzenli gelirim olur' diye düşündü (...) Futbolcu bazında sponsorluk... Ben buna öncülük de yaparım. Bu ne demek? Futbolcuyu transfer edeceksin, futbolcu geldi. 1 milyon Euro'luk sözleşme yükümlülüğün var. 4 tane iş adamı... Yapacaksın kulüpte lansmanını, nasıl forma sponsorlarının tanıtımını yapıyorsan. 4 tane iş adamı o futbolcunun sözleşmesinin yükümlülüklerini ve ödeme yükümlülüklerini üzerine alacak ve ona sponsor olacak. Dolayısıyla da 1 futbolcu 4 olur 5 olur, 4-5 tane iş adamı sponsorluğunu üstlendiğinde 10 tane transfer yaptık diyelim. Yaklaşık olarak da 40-50 tane bu işe gönül verebilecek 200-250 Bin TL katkı koyabilecek iş adamları bir hareketlenme bekliyor aslında."

YÖNTEM NELER GETİRİR?

Dinçtürk, söz konusu modelin 2 önemli kazanımı olacağını söylemişti:

  • Kulüp futbolcunun sözleşme yükümlülüğü ilgili olarak bir ödeme yapmak zorunda değil.
  • Futbolcu da bilecek; benim şu tarihte maaşım yatacak.