Bursa
Çok Bulutlu
25.3°

İspanya Kralına yolsuzluk soruşturması

DÜNYA , 09 Haziran 2020 Salı, 13:56

İspanya kraliyet ailesinden eski kral 1. Juan Carlos'un hızlı tren hattı kontratı için Suudi Arabistan'dan milyonlarca dolar aldığı iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

İspanya Kralına yolsuzluk soruşturması

İspanya Yüksek Mahkemesi, 82 yaşındaki Juan Carlos'un yolsuzluk iddiasıyla soruşturma kapsamına alındığını açıkladı.

İspanya'nın eski kralı olan 1. Juan Carlos'un Suudi Arabistan'daki Mekke ve Medine arasındaki hızlı tren hattı inşası için milyonlarca dolarlık rüşvet aldığı öne sürüldü.

Soruşturma devam ederken, İspanyol şirketlerden oluşan bir konsorsiyumun kazandığı ihale sonrasında Kral 1. Juan Carlos'un 80 milyon euro para istediği iddia edildi.

İspanya Yüksek Mahkeme tarafından dün yapılan açıklamada, "Bu soruşturma özellikle 2014 yılından yani eski kralın dokunulmazlığının kalkmasından sonra yapılan usulsüzlüklere odaklanıyor. Soruşturma kapsamında olan kurumunun önemi neticesinde bu soruşturmayı mali suçlar uzmanı Juan Ignacio Campos Campos ve ekibi yönetecek" ifadesi kullanıldı.

1975 yılında tahta oturan Juan Carlos özellikle 1970-80'lerde ülkede başlayan demokratikleşme hareketindeki rolü dolayısıyla popüler bir figür haline gelmişti.

Juan Carlos'un yaptığı usulsüzlükler ve aldığı rüşvetler sık sık İspanyol medyasında gündem olurken bu konuyla ilgili bir soruşturma açılmamıştı.

Rüşvet iddialarının ayyuka çıkmasının ardından İspanyol parlamentosunda görüşülen soruşturma açılmasıyla ilgili oturumda vekiller bu talebi geri çevirmişti.