Bursa
Çok Bulutlu
15.2°

İspanya'da kritik seçim

DÜNYA , 28 Nisan 2019 Pazar, 08:23

İspanya, son dört yılda üçüncü kez sandık başına gidiyor

İspanya'da kritik seçim

İspanya son dört yılda üçüncü kez erken genel seçimler için Pazar günü sandık başına gidiyor.

1975 yılında diktatör Francisco Franco'nun ölümüyle demokrasiye geçişin sağlanmasından bu yana İspanya tarihi ilk defa bu kadar renkli bir siyasi yelpazeye tanıklık ediyor.

2008 yılındaki ekonomik krizin ardından radikal sol Podemos ve sağ parti Ciudadanos ortaya çıkmıştı. 2016 yılındaki seçimlerle bu iki partinin parlamentoya girmesiyle ülke demokrasi tarihinde ilk defa dört güçlü parti yer almaya başladı.

Bundan önce ülkenin siyasi tarihi, sağcı Halk Partisi (PP) ve solcu İspanya Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) tarafından temsil edilen iktidarlar tarafından yönetilmişti.

Kamuoyu yoklamalarına göre 10 seçmenden dördünün kararsız olması, seçim sonuçlarının nasıl olacağı konusunda belirsizlik yaratıyor.Anketler farklı farklı sonuçlar gösterse de tek bir partinin hükümet kurmasına yetecek kadar koltuk alamayacağı düşünülüyor.

Çok büyük ihtimalle Sosyalist Parti'nin (PSOE)yaklaşık yüzde 30 oy ile birinci parti gelmesi bekleniyor. Ancak partinin alacağı koltuk sayısı, farklı koalisyon ihtimallerini ortaya çıkaracak.

PSOE için en iyi ihtimal, Podemos ile kurulacak bir koalisyonun, hükümet için yeterli koltuk sayısına ulaşması.

Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Karagöl her mevsim ayrı güzel
Karagöl her mevsim ayrı güzel
Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Mandaların tozlu yolculuğu
Mandaların tozlu yolculuğu