Bursa
Açık
15.3°

Ispanak neden zehirliyor?

GÜNCEL , 04 Kasım 2019 Pazartesi, 11:24

İstanbul'da ıspanak yedikten sonra zehirlendiği iddia edilen 44 kişi hastaneye kaldırıldı.

Ispanak neden zehirliyor?

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde gıda zehirlenmesi geçiren 44 kişi hastanelere başvurdu.

Yapılan tetkiklerde hastaların ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler sebebiyle gıda zehirlenmesi geçirdikleri tespit edildi.

Zehirlenmeye, tazeliğini uzun süre koruması için çeşitli kimyasal işlemler gören ıspanağın yol açmış olabileceği düşünülüyor.

Polis ıspanağın satıldığı marketi tespit etmek için çalışma başlattı.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 25 hastanın taburcu olduğunu, 19'nun hastanede tedavisinin sürdüğünü açıkladı. Hastaların hayati tehlikesi bulunmuyor.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

İstanbul İl Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "İl Müdürlüğümüze, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden 02.11.2019 tarihinde yapılan ihbarda ıspanak tüketimi sonrası zehirlenme olduğu bildirilmiştir. Zehirlenme şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapanların ürün satın aldıkları ilimizde, faaliyet gösteren satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanak, evlerden ise pişmiş ıspanak yemeği numunesi alınmıştır. Alınan numunelerin ileri tetkik sonuçlarında ıspanak içerisinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin maddesi tespit edilmiştir"

"YABANCI OTLAR AYIRT EDİLMELİ"

"Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür. İl Müdürlüğümüze ulaşan tüm ihbarlar değerlendirilmekte, konuyla ilgili değişik ilçelerimizden sağlık kuruluşlarına başvuranların ıspanak satın aldıkları işletmeler, resmi kontrole tabi tutulmakta, numune alınmakta ve alınan numuneler laboratuvarlara gönderilmektedir. Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeleri gerekmektedir"

ISPANAK NEDEN ZEHİRLİYOR?

Edinilen bilgilere göre, başta İstanbul'da olmak üzere "Ispanak" zehirlenmeleri botulismus etkisi yapıyor ve özellikle acil servislere başvuran hasta sayısı artıyor.

Uzmanlara, büyük ihtimalle ıspanağa atropin etkisi yapan bir organofosfat karıştığı görüşünde. Tahlilerde yüksek miktarda atropin bulunduğu belirtiliyor.