Bursa
Çok Bulutlu
25.8°
enBursa Haber

İran Dışişleri Bakanı Ankara'da

GÜNCEL , 17 Nisan 2019 Çarşamba, 12:30

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif: Esad'la uzun bir görüşme yaptım. Bu konuşmanın bir raporunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağım.

İran Dışişleri Bakanı Ankara'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

"Devrim Muhafızları'nın terör listesine alınması ayrı bir tehlikedir, son derece yanlış bir karardır. ABD'nin ambargolarına karşı olduğumuz söylemiştik. Bunu ABD'lilere de her platformda doğrudan söylüyoruz. ABD'ye önümüzdeki süreçte de bu ambargoların yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz. Hazine ve Maliye Bakanımız, Ticaret Bakanımız ve Savunma Bakanımız ABD'yi bunu tüm muhataplarına açık şekilde söylediler. Hazine ve Maliye Bakanımız Trump'la da bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde de arkadaşlarımız bu konudaki fikirlerimizi ABD'li muhataplarına iletmiş oldular.

Bugün Irak'ta ve Suriye'de DEAŞ'ın kontrol ettiği bir alan yoktur fakat DEAŞ vb terör örgütlerine karşı dikkatli olmaya devam etmemiz gerekiyor. ABD'nin tek taraflı aldığı kararların uluslararası kararları ihlal ettiğini defalarca söyledik. Golan Tepeleri'nin ABD'nin kararıyla İsrail'e vermeye çalışması bölgede gerginliği artırır."

ZARİF SURİYE'DEN MESAJ GETİRDİ

İran Dışişleri Bakanı Zarif'in açıklamalarından öne çıkanlar da şöyle;

"Son 3 yılda Astana süreci çerçevesinde Suriye'de huzuru büyük oranda sağlamayı başardık. Biz Türkiye ve Rusya ile birlikte Suriye'de çabalarımıza devam edeceğiz. Geçen iki günde Suriye'deydim. Orada bazı yetkililerle görüştüm.

Beşşar Esad'la uzun bir görüşme yaptım. Bu konuşmanın bir raporunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağım. Biz İran olarak bölgedeki bütün ülkelerin iyi ilişkileri olmasını istiyoruz. Hiçbir zaman ülkelerin iç meselelerine müdahale etmeyiz ancak isteklerimizi ve temennilerimizi bildiririz. Anayasa süreci ve komisyonu ile ilgili Rusya ve Türkiye ile ilgili iyi diyaloglarımız var. Suriye tarafı da sayın Peterson'la anayasa ile ilgili detaylı şekilde konuşmuşlar. Anayasa komisyonunun başlaması için iki önemli konu var: Birincisi bu komisyonun kimlerden oluşacağı; İkincisi bu komisyonda genel olarak hangi usul ve esas hakim olacaktır. Tabi bunun detaylarına Suriye halkı karar verecek."