Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
11.9°

Irak'ın Musul kentinde "ortak güç" kuruldu

DÜNYA , 06 Ağustos 2019 Salı, 20:39

Irak güvenlik güçleri, Musul'un Sincar ilçesindeki Ezidilere yönelik saldırıda yer aldığı belirtilen DAEŞ mensubu bir teröristi yakaladı.

Irak'ın Musul kentinde "ortak güç" kuruldu

Irak Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, polis güçlerinin elde edilen istihbarat doğrultusunda Musul'un batısındaki Baac ilçesinde terör örgütü IŞİD'e operasyon düzenlediği ifade edildi.

Açıklamada, operasyon sonucu yakalanan "Ebu Hamza" kod adlı IŞİD üyesi Hazım Muhammed Abdullah Kasım'ın Ezidi kadınlara yönelik cinsel saldırı ve öldürme olaylarında yer aldığı belirtildi.

Terör örgütü IŞİD, 3 Ağustos 2014'te Ezidilerin çoğunlukta yaşadığı Musul'un Sincar ilçesine saldırı düzenlemiş, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişiyi kaçırıp öldürmüş veya elinde tuttuğu bölgelerde alıkoymuştu.

IŞİD SALDIRISININ BİLANÇOSU

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Evkaf ve Din İşleri Bakanlığından, mart ayında yapılan yazılı açıklamada, IŞİD saldırılarının başladığı ilk günlerde öldürülen Ezidi sayısının bin 293 olduğu ifade edilmişti.

Açıklamada, IŞİD unsurlarınca kaçırılan 3 bin 548'i kadın 6 bin 417 Ezidi'den şu ana kadar sadece 3 bin 371'inin örgütten kurtarılabildiği belirtilmişti.

Sincar ilçesinin IŞİD'den tamamen geri alınmasından sonra bölgede şu ana kadar 71 toplu mezar ile onlarca mezar bulunduğu kaydedilen açıklamada, 2014'ten bu yana yaklaşık 100 bin Ezidi'nin de Irak'ı terk ederek farklı ülkelere sığındığı bilgisine yer verilmişti.

Irak'ın en kadim dini azınlıklar grubunda yer alan Ezidiler, IŞİD saldırıları öncesi Musul'un batısındaki Sincar ilçesi ile Duhok vilayetinin farklı bölgelerinde ikamet ediyordu. Örgütün saldırıları sonrası pek çok Ezidi, Duhok'taki çadır kamplara sığınmak zorunda kalırken bazıları ise Türkiye'deki kamplara yerleştirilmişti.

50 yıl içinde sular altında kalabilir
50 yıl içinde sular altında kalabilir
Bursa'da tarihi çarşı bir kez daha kapılarını açtı
Bursa'da tarihi çarşı bir kez daha kapılarını açtı
2. Abdülhamid'in hayalinde sona geliniyor
2. Abdülhamid'in hayalinde sona geliniyor
YHT seferleri başlıyor
YHT seferleri başlıyor