Bursa
Az Bulutlu
33.4°
enBursa Haber

Irak Başbakanı Abdulmehdi Beştepe'ye geldi

GÜNCEL , 15 Mayıs 2019 Çarşamba, 18:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'yi resmi törenle karşıladı.

Irak Başbakanı Abdulmehdi Beştepe'ye geldi

Irak Başbakanı Abdulmehdi'nin makam aracı atlı birlikler eşliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk Başbakan Abdulmehdi'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Abdulmehdi'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Abdulmehdi, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı Türkçe, "Merhaba asker" diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Erdoğan ve Abdulmehdi, merdivenlerde Türkiye ve Irak bayrakları önünde gazetecilere poz verdi. Erdoğan ve Abdulmehdi, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında kameraların karşısına geçecek.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun hazır bulundu.

BASIN TOPLANTISI

Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Irak'ın zenginliği olan tüm etnik ve dini gruplar Türk halkının dostudur. Irak'ın son dönemde attığı adımları memnuniyetle müşaade ediyoruz. Irak ile geçmişten bu yana ekonomik ve ticari alanlarda kapsamlı işbirliğimiz olmuştur. 2003 sonrasında terör ortamında dahi Türk yatırımcısı Irak'tan vazgeçmedi. İşçi ve mühendislerimiz yeri geldi, bu uğurda canlarını verdiler.

Şu anda 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmini hedeflemiş bulunuyoruz. Bu hacme yaklaştık ama yeterli değil. Yüksek düzeyli stratejik konsey toplantısı için bu yıl Irak'a yapacağımız ziyarette bu hedefi güncelleyeceğiz. Irak'ın yeniden imarı konusunda, IŞİD işgalinden en çok zarar gören bölgelerin yeniden kalkındırılması konusuna öncelik verilmesini teyit ettik. Irak'ın tüm bölgeleri ile ilişkilerimizi zenginleştirmek istiyoruz.

Enerji sektöründe büyük bir iş birliğimiz var. IŞİD tarafından tahrip edilen, Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemini işaret ettik. Özellikle Türkiye olarak geçtiğimiz yılkı kuraklık döneminde Irak'a elimizden gelen desteği salladık. Ülkemiz sulama teknolojileriyle artık suyun idareli kullanımı konusunda önemli mesafe aldı. Bu alandaki tecrübelerimizi paylaşmak için Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Irak'a yönelik bir eylem planı hazırlamıştır. Bu konuyla ilgili gerekli yerlerde barajlar yapılması konusunu gündeme getirdik.

Temaslarımızda IŞİD, PKK ve FETÖ terör örgütleriyle mücadelemizin kararlılıklar sürdürülmesi ve bu alanda Irak'la Türkiye arasında bir askeri iş birliği anlaşması yapılmasının faydalı olacağına karar verdik. Tabiki görüş birliği içinde olduğumuz bir diğer husus da, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasıdır. Bu anlamda Irak'ın Astana platformunda gözlemci olarak bulunmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Irak Başbakanı Abdülmehdi'nin açıklamalarından satır başları:

Bugünkü görüşmelerimiz yoğun ve verimliydi. Çok önemli konuları ele aldık. Türkiye ve Irak arasından bir ticaret hacmi hedefimiz var. Bunun daha da öteye taşınmasını arzulamaktayız. Terörle beraber mücadele etmeyi istiyoruz. Yoksullukla mücadele ve kalkınmayı da yine beraber çalışarak gerçekleştirmek istiyoruz.

Şu anda Irak'ın, Türkiye'nin sahip olduğu fırsatlardan en iyi şekilde faydalanması gerektiğini düşünüyorum. Irak bugün itibariyle, güvenlik ve istikrar konusunda mesafe kat etmiş durumda. Terör örgütleri sadece belli küçük hücrelerle hareket etmeye çalışıyor. Irak'ta tekrar güvensizlik ortamının olmasına asla müsade etmeyeceğiz. Ekonomi, ticaret, insanların yaşamı ve yurt içindeki hareketlilik bu durumdan etkilenmekte.

İnsanların Irak'ı terk ettiği zamanlarda Türkiye Irak'ın yanında oldu. Öte yandan Türkiye'nin Iraklı sığınmacılara kucak açmış olması da Iraklıların asla unutmayacağı konulardan biridir.

Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına bizim topraklarımızdan tehlike oluşması mümkün değil. İki kardeş halk arasında ortak çıkarlar bağlamında hareketliliğimizi sürdüreceğiz. Irak demokratik bir ülke. Siyasetin aktif olduğu, çok partili bir ülke. Her ne kadar terör sıkıntısı olsa da, demokrasiye bağlılığımız devam etmekte. Irak federal bir yapıya sahip. Ancak ulusal birlik konusunda herkesin bir araya geldiği bir sisteme sahip bir ülkeyiz. Özellikle bölgedeki gerilimi daha da düşürmek için ne yapabiliriz konusunu görüştük. Halkların arzu ettiği barış ve güvenliği nasıl tesis ederiz konusunu ele aldık. Düşmana karşı ve bizi tehdit eden unsurlara karşı birlikte hareket etmeliyiz.