Bursa
Çok Bulutlu
21°

İnsani zaaflarla hayata bakış: İnsan Ne ile Yaşar?

KÜLTÜR-SANAT , 10 Ocak 2020 Cuma, 18:55

enbursa.com'un günün kitap önerisi, Tolstoy'un

İnsani zaaflarla hayata bakış: İnsan Ne ile Yaşar?

"İnsan Ne İle Yaşar", ünlü düşünür ve yazar Tolstoy'un okuyucunun manevi dünyasına hitap eden hikâyelerinden oluşan en önemli eserlerinden biri.

Kitaba ismini veren hikâyede, fakir bir ayakkabıcı ustası olan Simon tarafından kurtarılan Michael, şu temel soruların cevabını bulmaya çalışır: İnsana yön veren şey nedir, insana ne verilmemiştir, insan ne ile yaşar?

Kitapta yer alan kısa hikâyelerde Tolstoy insan doğasındaki iyilik ve kötülüğü, bencillikle ve paylaşımcılığı inceleyerek, okuyucuya ibretlik dersler verir.

"İnsan Neyle Yaşar?" kitabında hayati sorular sorarken, bu soruları iyilik-kötülük; yaşam-ölüm, harislik-kanaatkârlık benzeri karşıtlıkları temel aldığı ahlaki bir çerçevede yanıtlanıyor. Öykücülüğünün ustalığını yansıttığı bu eserini okurken Fakir ayakkabı tamircisi Simon ile cezalı melek Michael'ının öyküsüyle başlayıp Tanrı'ya, iyiliğe, fazla hırsın zararlarına ve intikamın yıkıcılığına dair bir öyküyle sürüklenip, metnin peşi sıra gideceksiniz.

KİTAPTAN BİR ALINTI

"Tanrıyı sevdiğini söyleyip kendi kardeşinden nefret eden varsa; o bir yalancıdır.Görüp tanıdığı kardeşini sevemeyen göremediği Tanrı'yı hiç sevemez"