Bursa
Açık
22.2°

İnsan ve Akademi Platformu: Gerçek gündeme dönelim!

BURSA , 30 Temmuz 2020 Perşembe, 17:18

Bursa İnsan ve Akademi Platformu Başkanı Metin Türk, Türkiye'nin bir an önce gerçek gündemine dönmesine gerektiğini bildirdi. Türk, bayram mesajında siyaset dünyasına da ayrıştırıcı dilden uzak durun çağrısı yaptı.

İnsan ve Akademi Platformu: Gerçek gündeme dönelim!

Bursa İnsan ve Akademi Platformu Başkanı Metin Türk, bayram arifesinde siyasetçilerden toplumu kucaklayıcı mesajlar beklendiğini, ancak beklenenin aksine kullanılan dilin ayrıştırıcı olduğunu savundu.

Bu tarz söylemlerin kısa vadede işe yarasa da orta ve uzun vadede onarılmaz yaralar açtığını ve Türk siyasi tarihinin bunun örnekleriyle dolu olduğunu belirten Türk, "Devlet, halk için vardır ve iktidar Devlet anlamına gelmemektedir. İktidarlar gelip geçici Devletlerin ise sürekliliği esastır. Devletin sağladığı imkanları kullanarak topluma huzur, adalet, ekonomik ve sosyal refahı en üst düzeyde sağlamakla görevli iktidarlar bunu başaramadıkları sürece ne kadar başka araçları (medya, din, otokrasi vb) iyi kullanırsa kullansınlar iktidarda kalmaları pek mümkün olmaz." dedi.

Türkiye gündeminin başta ekonomi olmak üzere işsizlik, özgürlük alanlarının daraltılması, tarım ve sanayide üretim sıkıntıları, sağlık, eğitim sistemi, adalet ve kadına uygulanan şiddet gibi konulara odaklanması gerekirken, bu konuların dillendirilemediğini kaydeden Türk, şöyle devam etti:

"İktidarı ve muhalefeti beraber çocuklarımızın geleceğini ipotek altına alacak bu problemleri çözme konusunda geç kalmaktadır. Tüm siyasilere ve ülkemizi yönetenlere dikkat diyor, başta ülkemizin, bizlerin ve çocuklarımızın geleceğini düşünerek, gerek ülke içi gerekse uluslararası düzeyde olumsuz algıları giderecek, toplumsal refahımızı artıracak acil ekonomik önlemleri uygulamaya , toplumsal huzur ve adaleti artırmak için gereken reformları yapmaya, sosyal adaleti ve huzuru tehdit eden yüksek işsizliği düşürmeye, istihdamı artırıcı ve yabancı sermayeyi tekrar ülkemize getirecek güven ile ilgili her türlü aksiyonu bir an evvel almaya davet ediyorum."